Adrian Kulik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Adrian Kulik
Imię i nazwisko Adrian Kulik
Pseudonim Qlos
Data i miejsce urodzenia 2 października 1974
 Polska Miasteczko Śląskie
Pochodzenie  Polska
Instrument gitara basowa
Gatunek rock
Zawód muzyk, basista
Aktywność od 1989
Zespół
Tuff Enuff
Lipali

Adrian "Qlos" Kulik (ur. 2 października 1974 w Miasteczku Śląskim) – polski muzyk rockowy, basista; obecnie członek zespołu Lipali, Tuff Enuff[1][2].

W 1989 zaczął udzielać się jako basista w amatorskim zespole Defender.Próby odbywały się w Dom Kultury KWK MIECHOWICE. Rok później, dołączył do pierwszego w swej karierze, profesjonalnego zespołu Jack Daniel's. W 1992 wraz z bytomską grupą wydał nakładem własnym płytę Nasze pokolenie nagrane w studio "POZIOM 600" w Jastrzębiu Zdroju prezentującą styl rocka alternatywnego. W 1993 zespół rozwiązał się.

W 1994 dołączył do oficjalnego składu grupy Tuff Enuff, której założycielem był gitarzysta, Tomasz "Ziuta" Zdebik i wokalista Adam "Andy" Niesporek. Począwszy od 1995 roku brał udział z Tuff Enuff w wielu edycjach festiwali muzyki rockowej i metalowej, między innymi w: Mayday Rock Festiwal, Odjazdy, Metal Hammer Festiwal, Metalmania, Intermedia, Sopot Rock Festiwal. Wraz z zespołem odbywał trasy koncertowe, towarzysząc zespołom: Acid Drinkers, Vader, Illusion, Hunter, Kazik Na Żywo, Flapjack, Corozone oraz Blenders. Kulik nagrał z zespołem Tuff Enuff dwa albumy łączące w swoim stylu gatunki thrash metal, rapcore z elementami punku;.

W 2003 dołączył do projektu muzycznego Tomasza Lipnickiego, pod nazwą Lipali. Po dołączeniu Adriana Kulika, projekt Lipnickiego przekształcił się w oficjalną grupę muzyczną o tej samej nazwie. Równolegle z działalnością w zespole Lipali artysta wszedł także w skład grupy Her, założonej przez wokalistę i gitarzystę Łukasza Pol-Jelonka. Kulik odszedł z zespołu Her w 2004, kontynuując grę w Lipali. Za płytę Lipali Bloo razem z zespołem dostał sześć nominacji do nagrody polskiej akademii muzycznej "FRYDERYK" 2007(Tomasz "Lipa" Lipnicki otrzymał statuetkę za "WOKALISTA ROKU"). W 2008 reaktywował zespół Tuff Enuff w składzie Tomasz Biskup (Hard Work), MARCIN PAPIOR (Piersi) w tym składzie zagrali razem z LIROYEM na koncercie SZANSA NA SUKCES w Sali Kongresowej. W 2009 wydał z zespołem LIPALI płytę TRIO, za którą w 2010 otrzymali 7 nominacji do Fryderyka. Wiosną 2011 ukazało się wydawnictwo LIPALI&GOŚCIE AKUSTYK LIVE. Również w tym samym roku reaktywował się Tuff Enuff w składzie z pierwszej płyty, które zaowocowało paroma koncertami i wznowieniem płyt.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Zobacz więcej w artykule Tuff Enuff, w sekcji Dyskografia.
LP
Single
  • 2004 Lipali – Pi
  • 2005 Lipali – Ściany (Pomaton EMI, Promo CD 636)
  • 2007 Lipali – Sen o lepszym dniu (FrontMusic)
  • 2007 Lipali – Jeżozierz (FrontMusic)
  • 2009 Lipali - Barykady
  • 2009 Lipali - Upadam
  • 2009 Lipali - Ponoć
  • 2011 Lipali - Jeżozwierz akustyczny

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]