Aiulf (władca Swebów)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Aiulf znany te jako Agiwulf (nieznana data narodzin, zmarł w 457 roku) był władcą przynajmniej części swebskich terytoriów na półwyspie Iberyjskim. Jego panowanie jest jednak bardzo niejasne a źródła podają sprzeczne informacje.

W 456 roku król wizygocki Teodoryk II, na prośbę cesarza rzymskiego, wyprawił się na królestwo Swebów. W bitwie nad rzeką Órbigo rozbił wojska Rechiara po czym złupił Bragę, siedzibę króla. Rechiar wpadł w ręce Teodoryka II gdy próbował uciekać z Porto po czym został ścięty. Wizygoci w czasie tej kampanii w zasadzie rozbili państwo Swebów.

Według Hydatiusza po złupieniu Bragii i egzekucji Rechiara, Teodoryk na czele swojej armii ruszył na południe. Wówczas jeden z wizygockich dowóców, Aiulf, zbuntował się i zbiegł do Galicji z częścią oddziałów mając w planach ogłoszenie się samodzielnym władcą[1].

Jordanes podaje natomiast że Aiulf był jednym z ważniejszych dostojników i wodzów na dworze Teodoryka i król mianował go namiestnikiem terenów które zdobył w wyniku kampanii z 456 roku. Aiulf szybko nawiązał kontakty ze Swebami i pod ich wpływem miał się zbuntować i ogłosić królem[1]. W 457 roku Wizygoci mieli wyprawić się na buntownika i po zwycięskich walkach, zabić go[1].

Według współczesnych historyków Jordanes jest mniej wiarygodny od Hydatiusza[1], przede wszystkim dlatego że Hydatiusz żył na terenie Galicji w opisywanych przez siebie czasach. Jordanes natomiast żył daleko na wschodzie i tworzył niemal sto lat po opisywanych wydarzeniach. Jordanes pisał też "na chwałę" Gotów i prawdopodobnie dlatego wplótł do swojej relacji zdradzieckich Swebów którzy namówili Aiulfa do buntu[1].

Aiulf bywa identyfikowany z niejakim Agiulfem, który w 448 roku zabił przetrzymywanego przez Swebów od ośmiu lat legata cesarskiego Cenzoriusza[1]. Wydaje się to jednak nieprawdopodobne. Po śmierci Aiulfa nastąpił okres uzurpacji i nieomal rozpadu państwa Swebów na dwie części.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Thompson Edward Arthur, Romans and Barbarians: The Decline of the Western Empire, Wydawnictwo Uniwersytetu Wisconsin, 2002
  • Thompson Edward Arthur, The Conversion of the Spanish Suevi to Catholicism w: Visigothic Spain: New Approaches, edycja Edward James, Wydawnictwo Uniwersytetu Oxford, 1980

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Thompson Edward Arthur, Romans and Barbarians: The Decline of the Western Empire, Wydawnictwo Uniwersytetu Wisconsin, 2002