Armudu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Armudu (także: armudu stəkan, rzadzej: boğmalı) – rodzaj małej szklanki[1] używanej do picia czarnej herbaty w Azerbejdżanie, podobnej do tradycyjnej tureckiej, zwężonej w talii, małej szklanki do herbaty zwanej ince belli bardak.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Armudu jest najpopularniejszym naczyniem do picia herbaty w Azerbejdżanie. Jego azerska nazwa wskazuje, że ma kształt gruszki[1][2]. Jednym z wyjaśnień przyjętego przez naczynie kształtu jest wygodna forma, dobrze dostosowana do trzymania w dłoni. Ma też jakoby przypominać figurę pięknej kobiety. Z fizycznego punktu widzenia wiadomo, że herbata na dnie szklanki armudu stygnie wolniej niż w części górnej. Oznacza to, że temperatura herbaty na dnie pozostaje przez długi czas prawie taka sama, jak na początku picia. Aby uzyskać bardziej zrównoważony i wyrazisty aromat, można przed podaniem nalać herbatę z dzbanka do szklanki i z powrotem do dzbanka, a dopiero potem serwować w tej samej szklance[3]. Podczas spożywania herbaty w Azerbejdżanie, jako pierwsze na stół ustawiane są szklanki i spodki, następnie podawana jest dopiero sama herbata w czajniku (dzbanku)[1]. Herbata z reguły podawana jest jako gorzka, jednak serwuje się ją czasem z cytryną i cukrem, miodem, dżemem, orzechami lub różnymi słodyczami[4].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Hasan Aziz oglu Hasanov, .3.1 Dolma Azerbejdzanska, wyd. I, 2012 [online] [dostęp 2023-04-13].
  2. Əbülfəz Quliyev, Nuray Əliyeva, Naxçivan di̇alekt və şi̇vələri̇ni̇n lüğəti̇, Naxçıvan: Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Naxçıvan Bölməsi. İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutu, 2017, s. 45.
  3. How to make Azerbaijani tea with food columnist Natalia Golumb [online], Baku Magazine, 14 listopada 2018 [dostęp 2023-04-13] (ang.).
  4. Jerzy Niemociński, UNESCO wpisuje niematerialne elementy Azerbejdżanu na Listę Światowego Dziedzictwa. Kultura herbaty [online], turystyka.studentnews.pl [dostęp 2023-04-13] (pol.).