Autobusy miejskie w Drezdenku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Autobusy miejskie w Drezdenku – system komunikacji miejskiej w Drezdenku opierający się na taborze autobusowym. Sieć składająca się z jednej linii łączącej centrum miasta ze stacją kolejową w Nowym Drezdenku działała z przerwami od 1967 do 2006/07.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Głównym powodem funkcjonowania komunikacji miejskiej w Drezdenku było znaczne oddalenie centrum miasta od Nowego Drezdenka położonego po drugiej stronie Noteci.

Nowe Drezdenko jest osiedlem, które powstało przy stacji Nowe Drezdenko, zbudowanej w 1857 na linii nr 203[1]. W 1935 została otwarta stacja położona na południowym brzegu Noteci, jednakże stacja ta miała mniejsze znaczenie[2].

Po 1967 roku[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy komunikacja miejska w Drezdenku została założona w 1967 roku. Linia łącząca centrum miasta z dzielnicą Nowe Drezdenko, w której znajdowała się stacja kolejowa, była obsługiwana przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Drezdenko. Przedsiębiorstwo przez cały ten okres posiadało jeden autobus miejski Autosan H9-35[3]. Linia ta była utrzymywana przez krótki czas[4].

Drugi raz PGKiM zaczęło obsługiwać komunikację miejską około 1983 roku. Przewoźnik ten, dysponujący dwoma Autosanami H9-35, obsługiwał trasę łączącą centrum miasta (Rynek i osiedla) ze stacją kolejową Nowe Drezdenko do 2000 roku[4]. Odjazdy autobusów były skorelowane z rozkładem jazdy pociągów. Ze względu na deficyt połączenia, linię dofinansowywały władze miejskie.

W 2004 komunikacja została reaktywowana przez prywatnego przedsiębiorcę[5], który sprowadził pierwszy w Polsce belgijski autobus Van Hool AU138[6]. Przewoźnik ten operował na tej samej trasie[5] do likwidacji sieci na przełomie 2006 i 2007[4].

Na początku 2011 pojawiły się plany reaktywacji komunikacji przez Urząd Miejski[4].

Po 2023 roku[edytuj | edytuj kod]

Komunikacja publiczna w Gminie Drezdenko przeszła przełomową transformację od stycznia 2023 roku, a ta zmiana jest nie tylko historyczna, ale także wyjątkowa w historii regionu. Dzięki determinacji i inicjatywie Burmistrz Karoliny Piotrowskiej oraz jej zespołu, mieszkańcy Gminy Drezdenko zaczęli korzystać z nowoczesnych i efektywnych połączeń autobusowych, które znacząco poprawiły dostępność i mobilność w regionie. Komunikacja realizowana jest przez PKS w Gorzowie Wielkopolskim.

Nowe Połączenia i Linie Autobusowe[edytuj | edytuj kod]

Po długich latach oczekiwania, mieszkańcy Gminy Drezdenko mogą cieszyć się aż 8 liniami autobusowymi, które obejmują niemal każdy zakątek regionu. Te linie łączą miasto Drezdenko z sąsiednimi miejscowościami, umożliwiając mieszkańcom łatwy dostęp do pracy, szkół, sklepów i innych ważnych miejsc. Obejmuje to linie takie jak:

  • 300 (Drezdenko - Osów - Trzebicz Nowy - Trzebicz - Trzebicz Młyn - Bagniewo - Gościm - Zielątkowo),
  • 301 (Drezdenko - Niegosław - Marzenin - Karwin - Tuczępy),
  • 302 (Drezdenko - Stare Bielice - Drawiny - Przeborowo - Kosin),
  • 303 (Drezdenko - Grotów - Rąpin - Lubiatów),
  • 304 (Goszczanowo - Duraczewo - Goszczanówko - Goszczanowiec),
  • 305 (Drezdenko - Zagórze - Lubiewo - Klesno),
  • 306 (Drezdenko - Osów - Trzebicz Nowy - Trzebicz),
  • 307 (Drezdenko - Niegosław - Tuczępy - Lipno).

Wsparcie dla Edukacji[edytuj | edytuj kod]

Jednym z najważniejszych aspektów uruchomienia komunikacji publicznej w Gminie Drezdenko jest koszt dojazdu dzieci do szkół podstawowych. Gmina Drezdenko kontynuuje wsparcie finansowe w tej kwestii. To oznacza, że rodzice i opiekunowie nie muszą już martwić się o koszty dojazdu swoich dzieci do szkoły.

Dostępność Informacji[edytuj | edytuj kod]

Aby ułatwić mieszkańcom korzystanie z nowej komunikacji publicznej, Gmina Drezdenko udostępniła szczegółowe informacje dotyczące rozkładu jazdy oraz innych szczegółów na oficjalnej stronie internetowej pod adresem www.drezdenko.pl/komunikacja. Jest to niezwykle użyteczne narzędzie dla wszystkich podróżujących, które pomaga zaplanować podróż i być na bieżąco z informacjami o kursach i trasach autobusów.

Linia[edytuj | edytuj kod]

Przez całą swoją historię komunikacja miejska obsługiwała jedną linię łączącą Drezdenko leżące na lewym (południowym) brzegu Noteci z Nowym Drezdenkiem na północy, na prawym brzegu rzeki[5].

Do 2004 linia była obsługiwana tylko jednym autobusem Autosan H9-35. W 2004 został sprowadzony autobus Van Hool AU138 i do czasu likwidacji linia była obsługiwana przez dwa 9 metrowe, dwudrzwiowe pojazdy[7][8].

Po 2023 linie autobusowe obsługiwały już niemal całą gminę Drezdenko[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]