Babe I'm Gonna Leave You

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Babe I'm Gonna Leave You
Utwór z repertuaru grupy Led Zeppelin
z albumu Led Zeppelin I
Wydany 12 stycznia 1969
Nagrywany październik 1968
Gatunek hard rock
folk rock
Długość 6:41
Twórca Anne Bredon/Page & Plant
Producent Jimmy Page
Utwór po utworze

Babe I'm Gonna Leave You - folkowy utwór muzyczny napisany i nagrany przez Anne Bredon w latach 50 XX w. Został również nagrany przez Joan Baez w 1962, a także (najpopularniejsza jego wersja) przez angielski zespół rockowy Led Zeppelin na albumie Led Zeppelin z 1969. Zespół zdecydował się na jego nagranie po usłyszeniu wersji Baez; na jej oryginalnym albumie pojawiła się informacja, że jest to utwór "tradycyjny" i tak też jego źródło zaczął opisywać Led Zeppelin - "Trad., arr. Page".

W latach 80., syn Bredon usłyszał wersję Led Zeppelin i spytał matkę, dlaczego śpiewała utwór tego zespołu. Matka skontaktowała się z prawnikiem.[1] Od 1990 wersja Led Zeppelin podpisywana jest: "Anne Bredon/Jimmy Page & Robert Plant". Wersja ta nie przypomina wersji pierwotnej, ponieważ powstała raczej na podstawie utworu Baez.

Często powtarza się, że wersja Led Zeppelin powstała z pomysłu Planta, kiedy po raz pierwszy spotkał się z Page'em - ponoć sam zagrał mu na gitarze aranżację, która miała się później znaleźć na albumie. W wywiadzie dla magazynu Guitar World w 1998 Page zaprzeczył tej historii i stwierdził, że sam zaaranżował ten utwór na długo zanim poznał Roberta, że sam powiedział wokaliście, że chciałby zobaczyć go na płycie i że Robert w tamtym okresie nie grał nawet na gitarze.[2]

Krążą plotki, że Page nagrał inną wersję tego utworu ze Steve'em Winwoodem w 1968, która jednak nigdy nie została wydana.[3]

Zespół grał Babe I'm Gonna Leave You tylko podczas trasy w roku 1969. Page i Plant zagrali go ponownie podczas koncertu w 1998.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Led Zeppelin: Dazed and Confused: The Stories Behind Every Song, by Chris Welch, ISBN 1-56025-818-7
  • The Complete Guide to the Music of Led Zeppelin, by Dave Lewis, ISBN 0-7119-3528-9

Przypisy

  1. strona Australian Broadcasting Corporation
  2. Brad Tolinski i Greg Di Bendetto, "Light and Shade", Guitar World, styczeń 1998.
  3. Steve Winwood Fans' Site: Collaborations & Sessions: Unreleased Material