Bajka o Piosence i nutkach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Bajka o Piosence i Nutkach – edukacyjna książka dla dzieci opracowana przez Lidię Bajkowską, która uczy podstawowych zasad języka muzycznego, w tym czytania i rozumienia nut, gry na pianinie oraz kompozycji własnych, prostych utworów, których ramy określa jedna gama (nr ISBN 83-01-11078-3). Od strony metodycznej została napisana w oparciu o filozofię Pedagogiki Zabawy (której autorem był Janusz Korczak) oraz personifikację wszystkich elementów języka muzycznego – w tym zapisu nutowego. Książka ta zawiera rozwijaną od 1980 r. metodę Lidii Bajkowskiej, będącą metodą edukacyjną dla dzieci w zakresie rozumienia zapisu nutowego i gry na pianinie lub innych instrumentach muzycznych, stanowiąc jednocześnie uzupełnienie pozostałych metod edukacji muzycznej.

Bajka o Piosence i Nutkach jest pierwszą w Polsce książką, która w roku 1995 została wpisany na prestiżową listę publikacji UNICEF[1], który od drugiego jej wydania sygnował ją swoim znakiem graficznym i wpisem Muzyka jest najpiękniejszym językiem świata wspólnym wszystkim ludziom. W tym samym roku książka wpisana została również na listę podręczników Ministerstwa Edukacji Narodowej – numer w zestawie 8/92. Tytuł ten został również wpisany na oficjalną listę Instytutu Książki. Autorka otrzymała za tę publikację i zawartą w niej metodę edukacyjną liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki.

W latach 1992-1996 łączny nakład książki wyniósł 600 tys. egzemplarzy[2][3] w Polsce, co do dziś czyni ją jednym z największych polskich bestsellerów na całym rynku wydawniczym po 1989 r. oraz największą polską książką dla dzieci[4].

Na przełomie 2017 i 2018 r. książka została wznowiona w swój 25 jubileusz przy udziale środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. w roku 1995 została wpisany na prestiżową listę publikacji UNICEF, Instytut Książki
  2. "Bajka o Piosence i nutkach" Strona Lidii Bajkowskiej
  3. wyniósł 600 tys. egzemplarzy, dane z oficjalnej strony Lidii Bajkowksiej, na podstawie materiałów wydawcy książki PWN
  4. a b EdukacjaMuzyczna.pl [online], www.edukacjamuzyczna.pl [dostęp 2018-03-06] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]