Battle Royale

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Battle Royale
バトル・ロワイアル
(Batoru rowaiaru)
Gatunek komedia, dramat
Powieść
Autor Koushun Takami
Wydawca Japonia Ohta Shuppan
Liczba tomów 1
Manga
Autor Koushun Takami, Masayuki Taguchi
Wydawca Japonia Akita Shoten
Polski wydawca Polska Waneko
Liczba tomów 15
Battle Royale
バトル・ロワイアル (Batoru rowaiaru)
Gatunek dramat, thriller, akcja
Data premiery 16 grudnia 2000 (Japonia)
wrzesień 2005 (Polska)
Kraj produkcji Japonia
Język japoński
Czas trwania 114 min (122 min wersja reżyserska)
Reżyseria Kinji Fukasaku
Scenariusz Kinji Fukasaku
Kōshun Takami
Główne role Tatsuya Fujiwara
Aki Maeda
Taro Yamamoto
Masanobu Ando
Kō Shibasaki
Chiaki Kuriyama
Muzyka Masamichi Amano
Johann Sebastian Bach
Zdjęcia Katsumi Yanagishima
Scenografia Kyōko Heya
Montaż Hirohide Abe
Produkcja Akio Kamatani
Tetsu Kayama
Masumi Okada
Masao Sato
Dystrybucja IDG (Polska)
Budżet 4 500 000 dolarów

Battle Royale (jap. バトル・ロワイアル Batoru rowaiaru?) – powieść japońskiego pisarza Kōshuna Takamiego. Opublikowana w kwietniu 1999 roku, stała się jedną z najlepiej sprzedających się i najbardziej kontrowersyjnych książek. W 2000 r. zaadaptowana została na piętnastotomową mangę oraz na film pełnometrażowy w reżyserii Kinjiego Fukasaku. W 2003 r. wyszedł sequel filmu, zatytułowany Battle Royale II: Requiem (バトル・ロワイアルII 鎮魂歌).

W Polsce do oficjalnej dystrybucji trafił film, który w 2005 r. dodany został do magazynu Kino Domowe oraz manga wydawana od marca 2012 przez wydawnictwo Waneko.

Slogan reklamowy filmu: Czy jesteś w stanie zabić swojego najlepszego przyjaciela?

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja Battle Royale rozgrywa się w przyszłości. Jedyną wskazówką odnośnie czasu jest informacja, że wydarzenia dzieją się na początku nowego tysiąclecia. Piętnaście procent ludności Japonii jest bez pracy, wśród młodzieży szerzy się anarchia i ogólny brak poszanowania dla starszych. Rząd, obawiając się całkowitego osłabienia swoich wpływów, postanawia wdrożyć w życie projekt BR (Battle Royale). Raz do roku, drogą losowania, wybrani zostają uczniowie jednego z liceów, którzy trafiają na bezludną wyspę, aby rozegrać makabryczną grę. Jej zasady są proste: przez trzy dni uczestnicy gry będą przemierzać wyspę w celu wyeliminowania pozostałych zawodników – swoich szkolnych kolegów. Jeżeli po trzech dniach przy życiu pozostanie więcej niż jeden zawodnik, wszyscy ocaleni zginą. Każdy uczestnik wyposażony zostaje w skromny ekwipunek: rację żywnościową, mapę, kompas i jakiś rodzaj broni – ktoś może dostać karabin maszynowy, ktoś inny zaś lornetkę. Młodzież, nie dowierzając temu, co się dzieje, z mętlikiem w głowie rozpierzcha się po wyspie, starając się znaleźć odpowiednie dla siebie wyjście z sytuacji.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]