Biblioteka Ossus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Biblioteka Ossus to internetowa encyklopedia Gwiezdnych wojen w Polsce, oparta na systemie Wiki. Została uruchomiona 11 sierpnia 2006. Jest całkowicie niezależna od wszelkich serwisów. Obecnie posiada ponad 10000 haseł[1], plasując się na czwartym miejscu pod tym względem wśród Star Wars Wiki na świecie. Współpracuje także z innymi, polskimi stronami internetowymi czy organizacjami inspirowanymi Gwiezdnymi wojnami. Od 3 lipca 2007 encyklopedia ma status oficjalnej polskiej Star Wars Wiki – tytuł ten przejęła po Empirepedii, która obecnie jest opuszczona przez administrację i fanów.

Biblioteka Ossus posiada w swoich zbiorach zarówno hasła związane z filmami (Mroczne widmo, Atak klonów, Zemsta Sithów, Nowa nadzieja, Imperium kontratakuje i Powrót Jedi), jak i pochodzące z książek, komiksów, gier oraz innych oficjalnych źródeł. Zarządzana jest przez Kapitułę składającą się z ośmiu strażników, a jej zawartość może edytować każdy, kto utworzy konto.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Projekt Biblioteki Ossus zrodził się w październiku 2005 w wyniku współpracy redaktorów dwóch polskich serwisów o Gwiezdnych wojnach – Bastionu Polskich Fanów Star Wars i Imperial City Online. W marcu roku następnego uruchomiono wersję testową serwisu. Projekt był początkowo tajny. Założyciele postanowili, że z dniem otwarcia Biblioteka Ossus powinna posiadać już wypracowane zasady oraz mechanizmy dotyczące tego jak pisać hasła, zasady poprawnej pisowni, etc. Oprócz tego wprowadzili do bazy około 600 haseł. Biblioteka Ossus ruszyła oficjalnie 11 sierpnia 2006 na konwencie CorusCon. W wyniku reklamy oraz z powodu faktu, że podstawowe hasła ze świata SW już się w niej znajdowały, zyskała uznanie fanów.

5 września 2006 Biblioteka przekroczyła 1000 haseł. 22 września otwarto wewnętrzne forum, zwane Salą Zgromadzeń. 24 października do użytku archiwistów oddano wtyczkę do Firefoksa, dzięki któremu przeszukiwanie Ossusa stało się o szybsze i łatwiejsze. 15 listopada zaś uruchomiono czat, który nazwano Kawiarenką pod wesołym archiwistą. 27 listopada Zakon The Force Crusaders (jedna z organizacji fanów SW) rozpoczął współpracę z Biblioteką i jego członkowie, oddelegowani na Ossusa, zaczęli przerzucać hasła do Biblioteki. Później, 16 grudnia, kolejnym przyjacielem Biblioteki stały się Stocznie Sluis Van, czyli polska strona internetowa, zawierająca opisy statków kosmicznych z Gwiezdnych wojen (które również zaczęły stopniowo zasilać bazę danych Ossusa).

20 stycznia 2007 administratorzy chwilowo zablokowali archiwistom możliwość edytowania haseł ze względu na ataki wandali. Jednocześnie tego samego dnia Biblioteka Ossus przekroczyła liczbę 2000 haseł. Kilka dni później silnik MediaWiki zaktualizowano do wersji 1.9.0.

31 stycznia rozpoczęło się wśród społeczności głosowanie, mające na celu wybranie 3 Jedi, czyli zaufanych archiwistów, którzy dostaliby większe możliwości administracyjne. Zakończyło się ono 4 lutego.

Około 12 lutego na stronie Biblioteki Ossus zaczęła się przerwa w działaniu, gdyż rozpoczęto przeprowadzkę na nowy serwer. Prace się skomplikowały oraz przedłużyły i w rezultacie Ossus został ponownie otwarty 27 kwietnia. Jednocześnie silnik MediaWiki został zaktualizowany do wersji 1.9.3.

3 lipca 2007 interlinki na Wookieepedii, największej internetowej encyklopedii Gwiezdnych wojen na świecie (pisanej w języku angielskim), zaczęły prowadzić do Biblioteki Ossus (a nie jak wcześniej do Empirepedii, która w tym momencie była już opuszczona).

16 września 2007 zaszły kolejne zmiany w gremium administracyjnym – jeden Jedi awansował na strażnika, a jeden archiwista na Jedi.

Pod koniec września Biblioteka Ossus ponownie przeprowadziła się na nowy serwer. Tak jak za poprzednim razem, prace się przedłużyły, a encyklopedia została otwarta ponownie 14 listopada 2007. Poczyniono zmiany – zaprezentowano autorskie oprogramowanie, dające możliwość zmieniania skórek (powstały 3 wersje kolorystyczne Biblioteki do wyboru, które od planet z uniwersum Gwiezdnych wojen nazwano: Coruscant (niebieska), Tatooine (piaskowa) i Naboo (zielona). Zastosowano także nowy system wyświetlania grafik, stosowany dla Web 2.0

1 grudnia 2007 odbyły się kolejne wybory. Jeden z Jedi awansował na strażnika, a archiwista na Jedi.

31 maja 2008 Biblioteka Ossus rozpoczęła współpracę z kolejnym serwisem o SW w Polsce – The Outer Rim.

Obecnie Biblioteka Ossus cały czas rozwija się. Jest największą internetową encyklopedią Gwiezdnych wojen w Polsce. Nowe hasła są dodawane zarówno przez indywidualnych archiwistów, jak i współpracujące organizacje. Obecnie Biblioteka Ossus ma ponad 10000 artykułów.

Pochodzenie nazwy[edytuj | edytuj kod]

Nazwa encyklopedii pochodzi od fikcyjnej Wielkiej Biblioteki Jedi, która w świecie Gwiezdnych wojen znajdowała się na planecie Ossus i która posiadała zasoby informacji, gromadzone wiekami przez rycerzy Jedi.

Społeczność[edytuj | edytuj kod]

Wszyscy użytkownicy Biblioteki Ossus określani są mianem archiwistów. Encyklopedia jest zarządzana przez grono administratorów, zwanych strażnikami biblioteki. Obecnie jest ich 8. Oprócz tego troje innych archiwistów ma status rycerzy Jedi Biblioteki, czyli mają zwiększone uprawnienia administracyjne (jest to ranga pomiędzy "zwykłymi" archiwistami a strażnikami, przysługująca zaufanym użytkownikom i motywująca ich do wspierania i kontrolowania tego, co dzieje się w Bibliotece).

Empirepedia[edytuj | edytuj kod]

Empirepedia była pierwszą polską wersją anglojęzycznej Wookieepedii, największej internetowej encyklopedii Gwiezdnych Wojen. Została założona w połowie 2006 roku na serwerze Wikia. Obecnie ma około 300 haseł, jednak od czasu założenia Biblioteki Ossus w lipcu 2006, Empirepedia stopniowo opustoszała i została opuszczona przez administratorów. Po jakimś czasie przedstawiciele Biblioteki rozpoczęli rozmowy z zagranicznymi SW-Wikiami, aby zmienić linki prowadzące z ich stron głównych (oraz system interwiki) z Empirepedii do Biblioteki Ossus. Porozumienie zawarto na początku z dwiema zagranicznymi encyklopediami – Wookieepedią (angielską) i Jedipedią (niemiecką), a po jakimś czasie linki zaczęły zmieniać także inne wikie. Obecnie Biblioteka Ossus ma "interwikową umowę" także z wikiami Star Wars w językach: hiszpańskim, włoskim i rosyjskim.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]