Bitwa pod Schosshalde

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bitwa pod Schosshalde
Wojny szwajcarsko-habsburskie
Ilustracja
Polowanie na niedźwiedzia. Rycina z Kroniki Tschachtlan. Nad bramą miejską widoczny jest najwcześniejszy herb Berna.
Czas

1289

Miejsce

Schosshalde, Kanton Berno

Terytorium

Szwajcaria

Wynik

Zwycięstwo Rudolfa II

Strony konfliktu
Habsburgowie Berno
Dowódcy
Rudolf II (książę austriacki) Ulrich von Bubenberg
Siły
nieznane nieznane
Straty
nieznane nieznane
brak współrzędnych

Bitwa pod Schosshalde – starcie zbrojne, które miało miejsce 27 kwietnia 1289 pomiędzy siłami berneńskimi a Habsburgami w Kantonie Berno.

W roku 1255 Berno zawarło sojusz z książętami sabaudzkimi skierowany przeciwko ekspansji i polityce podatkowej Habsburgów. Gdy w roku 1287 także Burgundia znalazła się w stanie wojny z Habsburgami, król Rudolf I oskarżył Berneńczyków o sprzyjanie wrogom i podjął dwa nieudane oblężenia Berna.

W kwietniu 1289 r. syn Rudolfa I książę Rudolf Szwabski wyruszył ze swoim wojskiem na Berno. W pobliżu Schosshalde na południe od bram miasta 300 jego rycerzy przygotowało zasadzkę na Berneńczyków. Równocześnie inna grupa rozpoczęła plądrowanie przedmieść, zamierzając wywabić siły berneńskie z miasta. Dnia 27 kwietnia Berneńczycy zaatakowali Habsburgów i zgodnie z przewidywaniami Rudolfa wpadli w pułapkę, w wyniku czego ich siły zostały pobite. Zginęło wielu ludzi, liczni dostali się do niewoli.

W tym samym roku doszło do podpisania układu pokojowego podpisanego przez Ulricha von Bubenberga z Berna a królem Rudolfem I, w wyniku czego miasto szwajcarskie musiało zapłacić wysoką kwotę i nałożone podatki.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Aegidius Tschudi: Chronicon Helveticum, Band I., S. 197–198.