Bożenna Piotrowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Bożenna Piotrowicz (ur. 1948, zm. 2 maja 2018 w Zgierzu) – polska pedagog, działaczka społeczna, założycielka i przewodnicząca Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Zgierzu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Córka Marianny i Leona Mikołajczyków, żona Mieczysława Piotrowicza, zawodowego wojskowego, matka Radosława i Marcina[potrzebny przypis]. Absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej[potrzebny przypis].

Wraz z rodzicami dzieci z niepełnosprawnością intelektualną doprowadziła do utworzenia w 1983 roku Koła Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski z Zgierzu, które działało przy [[Towarzystwo Przyjaciół Dzieci|Towarzystwie Przyjaciół Dzieci[potrzebny przypis]]]. W latach następnych była współzałożycielką zgierskiego Koła Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym[potrzebny przypis]. Objęła funkcję przewodniczącej Koła, pełniąc ją nieprzerwanie aż do końca swego życia[potrzebny przypis]. Została wybrana także do władz ogólnopolskich stowarzyszenia, które w późniejszym czasie przyjęło nazwę Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI)[potrzebny przypis]. Była członkinią Zarządu Głównego (1991-1995) i Komisji Rewizyjnej (2004-2008)[potrzebny przypis]. Równocześnie od 1992 roku pracowała na stanowisku dyrektora przedszkola miejskiego w Zgierzu[potrzebny przypis].

Została również wybrana do gremiów konsultacyjno-doradczych, działających na różnych szczeblach administracji samorządowej, pełniąc m.in. funkcję przewodniczącej Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych w powiecie zgierskim oraz Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych w [[Łódź|Łodzi[potrzebny przypis]]]. W 2016 roku została powołana na członka Rady Pomocy Społecznej przy Ministrze Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W ramach swej działalności społecznej Bożenna Piotrowicz doprowadziła w 1991 roku do utworzenia w Zgierzu pierwszej placówki dla dzieci z niepełnosprawnościami, którą stał się Ośrodek Wczesnej Interwencji[potrzebny przypis]. Wraz z Kołem utworzyło także cztery inne placówki dla osób niepełnosprawnych w różnych przedziałach wiekowych[1][2].

W 2001 roku przystąpiła do budowy Centrum Szkoleniowo-Rehabilitacyjne z Domem Mieszkalnym w Zgierzu, które zostało zaplanowane jako kompleksowa placówka rehabilitacji społeczno-zawodowej, połączona z mieszkalnictwem chronionym, ośrodkiem pomocy kryzysowej oraz innymi formami wsparcia osób z niepełnosprawnościami i ich rodzinami[3]. Pierwsza część Centrum, wzniesiona przy wsparciu władz samorządowych, została otwarta w 2008 roku[4].

Wspólnie z samorządem miasta i Fundacją im. Brata Alberta organizowała w Zgierzu eliminacje regionalne do Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Albertiana[5].

Jej działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami kontynuuje syn, dr Radosław Piotrowicz, adiunkt w Akademii Pedagogiki Specjalnej i wiceprezes Zarządu Głównego PSONI[6][7].

Nagrody i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Za swoją pracę społeczną została odznaczona:

30 sierpnia 2018 roku Rada Miasta Zgierza z inicjatywy Prezydenta Miasta Zgierza i grupy radnych podjęto uchwałę o nazwaniu imieniem Bożenny Piotrowiczowej jednej z ulic na pograniczu Osiedla 650-lecia i Starego Miasta[[Krzyż Zasługi|[potrzebny przypis]]].

2 kwietnia 2019 roku Uchwałą Walnego Zebrania PSONI Koło w Zgierzu imię Bożenny Piotrowicz nadano Centrum Rehabilitacyjno-Szkoleniowemu z Domem Mieszkalnym PSONI przy ul. Chełmskiej 42/42a w Zgierzu[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Bożenna Piotrowicz, Broszura PSONI Koło w Zgierzu [online], 2018.
  2. Piotrowicz Bożenna (zm. 2.05.2018 r.) | Miasto Zgierz [online], www.miasto.zgierz.pl [dostęp 2022-09-22].
  3. Centrum im. Bożenny Piotrowicz – Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zgierzu [online] [dostęp 2022-11-23] (pol.).
  4. Historia – Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zgierzu [online] [dostęp 2022-11-23] (pol.).
  5. Odeszła do nieba Pani Bożenna Piotrowicz / Fundacja Św. Brata Alberta [online], albert.krakow.pl [dostęp 2022-09-22].
  6. l, Akademia Pedagogiki Specjalnej - Radosław Piotrowicz [online], www.aps.edu.pl [dostęp 2022-11-23] (pol.).
  7. władze stowarzyszenia – PSONI [online] [dostęp 2022-11-23] (pol.).