Cape Cornwall

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cape Cornwall
Cape Cornwall

Cape Cornwall (korn. Pen Kernow) – przylądek w Anglii, w Kornwalii na półwyspie Penwith. Jest umowną granicą między wybrzeżem Oceanu Atlantyckiego a kanału La Manche[1]. Przez długi czas uważany był za najbardziej na zachód wysunięty punkt Anglii. Cape Cornwall jest jedynym przylądkiem w Anglii zawierającym w nazwie cape[2]. Na szczycie wzgórza przylądkowego znajduje się kamienny monument oraz ruiny starej kapliczki Oratorium św. Heleny. Prowadzą tam dwie ścieżki spacerowe.

Położenie i komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Przylądek jest położony ok. 6,7 km na północ od Land’s End na zachód od St Just. Dojazd jest możliwy lokalną drogą, odnogą A3071. Na miejscu znajduje się parking samochodowy i toalety.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W epoce brązu przylądek był miejscem pochówku zmarłych[1]. W czasach przed inwazją Rzymian znajdowało się tu grodzisko. Miejsce to było użytkowane w czasach panowania Rzymian na wyspie, o czym świadczy znalezisko w postaci krzyża z tamtych czasów[2], jak i pochodząca z IV w. n.e. kapliczka Oratorium św. Heleny[3]. Krzyż zaginął, prawdopodobnie wrzucony przypadkowo do studni przez proboszcza[3]. W XIX w. miejsce należało do kapitana Francisa Oatesa, mieszkańca Kornwalii i górnika, który wykupił je za pieniądze zarobione przy zarządzaniu kopalnią w południowej Afryce. Obecnie przylądek jest własnością National Trust, organizacji zajmującej się ochroną dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego w Wielkiej Brytanii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Cape Cornwall. [dostęp 2009-11-22]. (ang.).
  2. a b Cape Cornwall. [dostęp 2009-11-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (18 lutego 2010)].
  3. a b Escape to Cornwall's secret cape. [dostęp 2009-11-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (14 sierpnia 2009)]. (ang.).