Chór Synagogi pod Białym Bocianem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chór Synagogi pod Białym Bocianem
Dyrygent

Stanisław Michał Rybarczyk

Państwo

 Polska

Miasto

Wrocław

Instytucja

Synagoga Pod Białym Bocianem we Wrocławiu

Rok założenia

1996

Strona internetowa

Chór Synagogi pod Białym Bocianemżydowski chór synagogalny, działający we Wrocławiu, przy synagodze pod Białym Bocianem. Obecnie jest jedynym chórem synagogalnym w Polsce.

Chór powstał w kwietniu 1996 roku z inicjatywy dyrygenta, Stanisława Rybarczyka i studentów z Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W czerwcu 1996 roku odbył się koncert inauguracyjny. Obecnie chór śpiewa na zaproszenie różnych instytucji oraz podczas świątecznych nabożeństw w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu; Śpiewa utwory kompozytorów żydowskich, głównie muzykę synagogalną. Popularyzuje pieśni wybitnego wrocławskiego kantora, wykładowcy wrocławskiego Seminarium Rabinackiego w latach 1844-1889 Moritza Deutscha.

Współpracuje z Europejskim Centrum Muzyki Żydowskiej w Hanowerze kierowanym przez Andora Izsaka. W roku 1998 ukazała się nakładem firmy Koch International płyta Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem zatytułowana Shalom. W swoim dorobku Chór posiada także wydaną w Niemczech płytę "Das verstummte Lied - die Musik der zerstörten Synagogen" - "Pieśń, która zamilkła - Muzyka zniszczonych Synagog". W lutym 2001 wraz z Justyną Steczkowską, Mateuszem Pospieszalskim i jego orkiestrą oraz Orkiestrą Kameralną "Leopoldinum" wziął udział w nagraniu płyty "Alkimja" zawierającej tradycyjne pieśni żydowskie, w opracowaniu Romana Kołakowskiego i Mateusza Pospieszalskiego. W czerwcu 2006 r. ukazała się kolejna płyta Chóru z okazji jubileuszu 10-lecia działalności.

Chór występuje regularnie w Polsce i za granicą. Brał udział w licznych Festiwalach m.in. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu "Wratislavia Cantans", Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie, Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Koncertował na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem. Uczestniczył w obchodach rocznicy Nocy Kryształowej w Hanowerze, Brunszwiku, Berlinie, Hamburgu i Görlitz. Wykonywał koncerty z najsłynniejszymi kantorami świata: Josephem Malovanym z Nowego Jorku, Moshe Schulhofem z Miami, Roslyn Barak z San Francisco, Shmuelem Barzilaiem z Wiednia, Moshe Sternem z Jerozolimy /kantorem Wielkiej Synagogi/, Laszlo Fekete z Budapesztu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]