Charakteryzacja (aktorstwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Etapy charakteryzowania aktora do odtwarzania postaci małpy w serialu Planeta Małp (1974)
Charakteryzacja we współczesnym teatrze chińskim

Charakteryzacja (z gr. charaktērídzō – znaczę, odznaczam) – w teatralnej, filmowej i telewizyjnej sztuce aktorskiej uwydatnianie na twarzy i w wyglądzie całej sylwetki cech osobowości, wieku, stadium, kondycji, które na podstawie scenariusza powinna mieć odtwarzana przez aktora postać[1].

Aktor wykonuje charakteryzację samodzielnie lub wykonuje ją aktorowi charakteryzator. Środkami pomocniczymi stosowanymi do charakteryzowania są między innymi: szminki, peruki, sztuczny zarost, sztuczne brwi, sztuczne rzęsy, sztuczne nosy, sztuczne garby[1].

Charakteryzacja teatralna i filmowa różnią się znacznie między sobą. Film wymaga charakteryzacji bardziej szczegółowej i bardziej starannej ze względu na małą odległość aktora od kamery zdjęciowej i możliwość uchwycenia przez nią mankamentów[1].

Rys historyczny[edytuj | edytuj kod]

Źródłem charakteryzacji były maski używane w teatrze greckim oraz teatrach konwencjonalistycznych. Metodą pośrednią między maską a dzisiejszą charakteryzacją aktorską jest technika malowania maski na twarzy, stosowana jeszcze w teatrze chińskim[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d charakteryzacja, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2023-10-02].