Chirbet el-Qom

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Chirbet el-Qomstanowisko archeologiczne zawierające dwa grobowce znajdujące się na terytorium biblijnego Królestwa Judy, pomiędzy Lakisz a Hebronem[1].

Grobowce były badane przez Williama Devera w 1967 roku po ich odkryciu przez złodziei grobów oraz po wcześniejszym odkryciu Kuntillet Ajrud, gdzie również znajdowały się inskrypcje odnoszące się do Aszery. Oba grobowce zawierają inskrypcje. Napis z drugiego grobowca jest powiązany z odbiciem prawej dłoni kojarzonym z amuletem i zawiera treść:

TRANSLACJA NA PISMO KWADRATOWE:

אריהו השר כתבה

ברך אריהו ליהוה
נצרי ולאשרתה הושע לה

לאריהו


tłumaczenie:

„Szanowny Urjahu napisał to

Błogosławiony bądź Urjahu przez Jahwe
i przez jego aszerę, niech on ochroni cię przed wrogami

[napisane] przez Onijahu”
napis w lewym dolnym rogu:

„...przez jego aszerę
...i jego aszery”[2]

Inskrypcja datowana jest na drugą połowę VIII wieku p.n.e., jest więc nieco młodsza od inskrypcji z Kuntillet Ajrud. W przeciwieństwie do inskrypcji z Kuntillet Ajrud nie zawiera nazwy miejscowości związanej z Jahwe (inskrypcje z Kuntillet Ajrud określają „Jahwe z Samarii” i „Jahwe z Temanu”), wydaje się więc że powstały już po upadku Samarii, gdzie Jahwe miał status Boga jedynego[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. I Have Blessed you by YHWH of Samaria and his Asherah: Texts With Religious Elements from the Soil Archive of Ancient Israel. W: Meindert Dijkstra: Only One God?: Monotheism in Ancient Israel and the Veneration of the Goddess Asherah. Londyn, Nowy York: Shieffield Academic Press, 2002, s. 32-34. ISBN 978-1-84127-199-6. OCLC 51893138. (ang.).
  2. a b Othmar Keel, Christoph Uehlinger: Gods, Goddesses, And Images of God. Edynburg: T&T Clark, 1998, s. 239. ISBN 978-0-567-08591-7. OCLC 40753823. (ang.).