Ci z Dziesiątego Tysiąca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ci z Dziesiątego Tysiąca
Autor

Jerzy Broszkiewicz

Typ utworu

powieść fantastyczna, literatura dla dzieci i młodzieży

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Polska

Język

polski

Data wydania

1962

Wydawca

Nasza Księgarnia

poprzednia
brak
następna
Oko Centaura

Ci z Dziesiątego Tysiąca – młodzieżowa powieść fantastyczno-naukowa autorstwa Jerzego Broszkiewicza, wydana w 1962 przez wydawnictwo Nasza Księgarnia.

W 1989 ukazało się jej wznowienie nakładem Wydawnictwa Literackiego[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Bohaterami jest trójka nastolatków: Ion Soggo oraz bliźniacy Alka i Alek Roj. Spotykają się podczas wakacji na stacji badawczej „Pierwszy Zwiadowca”, sztucznej planetoidzie, gdzie pracują ich rodzice. Rojowie są Ziemianami, zaś Ion Saturnianinem. Opiekuje się nimi android Robik. Stacja ma przetestować możliwość lotu wielkiego statku kosmicznego poza granice Układu Słonecznego. Ze standardową misją badawczą ze stacji startują dwa kosmoloty, w skład których wchodzą wszyscy naukowcy pracujący na Zwiadowcy. Nastolatki zostają same pod opieką maszyn. Niespodziewanie na skutek kolizji z rzeką meteorów awarii ulega jeden z kosmolotów. Na ratunek rusza mu drugi kosmolot, niestety, także zostaje wciągnięty w strumień. Jedynej pomocy może udzielić trójka nastolatków. Przyjdzie im zmierzyć się nie tylko z obsługą kosmolotu i artylerii, ale także ze zbuntowanym robotem.

Pierwsza część cyklu Ci z Dziesiątego Tysiąca. Bohaterowie występują także w drugiej części cyklu – książce Oko Centaura.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ci z Dziesiątego Tysiąca [online], Lubimyczytać.pl [dostęp 2018-11-28] (pol.).