Cień wiatru

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cień wiatru
La sombra del viento
Autor Carlos Ruiz Zafón
Miejsce wydania Hiszpania
Język hiszpański
Data I wyd. 2001
Wydawca Planeta
Data I wyd. polskiego 2005
Pierwszy wydawca polski MUZA
Przekład Beata Fabjańska - Potapczuk, Carlos Marrodan Casas
poprzednia
brak
następna
Gra anioła

Cień wiatrupowieść hiszpańskiego pisarza Carlosa Ruiza Zafóna, która ukazała się w 2001 roku.

Cień Wiatru wydany został w 40 krajach i przetłumaczony na ponad 30 języków. Sprzedano ponad 14 milionów egzemplarzy[1]. W Polsce wydana w 2005 roku i wznowiona w 2011. Powieść jest pierwszą wydaną książką z cyklu o Cmentarzu Zapomnianych Książek, nie oznacza to jednak, że trzeba czytać ją jako pierwszą - autor zaznacza wielokrotnie, że wszystkie książki z cyklu są osobnymi historiami.[2]

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja powieści rozgrywa się w Barcelonie w drugiej połowie XX wieku, ale w retrospekcjach pojawiają się lata wcześniejsze. Bohaterem jest Daniel Sempere. Towarzyszymy mu od 10 roku życia, kiedy to jego ojciec zaprowadza go na Cmentarz Zapomnianych Książek. Od tego momentu zaczyna się historia Daniela, próbującego odkryć tajemnicę zawiązaną z autorem jednej z zapomnianych książek - Julianem Caraxem.

Daniel, zauroczony powieścią Caraxa Cień wiatru, próbuje odnaleźć inne książki jego autorstwa. Okazuje się jednak, że wszystkie książki zostały spalone. Komuś zależy również na zniszczeniu ostatniego egzemplarza, który znajduje się w posiadaniu nastoletniego chłopaka.

Autor wprowadza do powieści wiele postaci i wątków, które, pozornie luźno ze sobą związane, na końcu prowadzą do rozwiązania zagadki.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. minnesota.publicradio.org: Novelist Carlos Ruiz Zafon creates a shifting Gothic world (ang.). 29 czerwca 2009. [dostęp 29 września 2009].
  2. http://www.elcementeriodeloslibrosolvidados.com/