Czas reakcji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Czas reakcji to czas, w którym system lub obiekt odpowiada reakcją na nadany sygnał.

Monitory LCD[edytuj | edytuj kod]

Czas reakcji jest jednym z ważniejszych parametrów charakteryzujących monitory LCD.

Czas reakcji (wg standardów jakości ISO) to czas przejścia pojedynczego piksela matrycy ciekłokrystalicznej ze stanu zapalonego (biały) do stanu zgaszonego (czarny), a następnie ponownie do stanu zapalonego (biały).
Część producentów określa czas reakcji w standardzie G/G, w którym mierzy się czas przejścia piksela o kolorze szarym (tj. świecącego z jasnością mniejszą niż maksymalna) do stanu zgaszonego, a następnie ponownie do stanu zapalonego emitującego kolor szary.
Jako iż określenie wielkości natężenia jasności jako „szary” jest wysoce nieprecyzyjna, standardy ISO nie dopuszczają takich testów do określania czasu reakcji matrycy – podana przez producenta wartość reakcji może być w ten sposób znacznie zaniżona. Niezależne testy monitorów w sporadycznych przypadkach wskazują nawet dwukrotnie dłuższe rzeczywiste czasy reakcji matrycy niż podane w specyfikacji danego monitora.

Starsze monitory z długim czasem reakcji powodują efekt smużenia podczas przemieszczania się obiektów na ekranie, powodując np. oglądanie filmów video jako wyjątkowo niekomfortowe. Krótki czas odpowiedzi zależy od rodzaju matrycy i elektroniki sterującej matrycą, pozwalając tym samym na szybkie zmiany matrycy w stosunku do zmian sygnału. Większość z bieżąco produkowanych (2012) monitorów LCD posiada satysfakcjonujące czasy reakcji (<10ms) do typowych zastosowań. Najczęściej można spotkać ekrany o czasie 1ms, 2ms i 5ms, które są idealnymi wartościami do pracy.

Monitory kineskopowe typu CRT wyświetlające obraz z częstotliwością 60-80 Hz, mają czas reakcji rzędu 12.5 ms. Z powodu, iż obraz jest wciąż na nowo „rysowany” przez wiązkę elektronów w tego typu monitorach nie występują zakłócenia obrazu związane z efektem smużenia, podobnie jak w wyświetlaczach plazmowych. Wadą ich jest jednak niedostrzegalne migotanie, powodujące zmęczenie wzroku.

Ekrany LCD z długim czasem reakcji nie nadają się do wyświetlania szybkich gier video. Reakcja matrycy na sygnał sterujący nakłada się z inną formą opóźnienia wyświetlanego obrazu (tzw. input lag), powodując iż szybkie zmiany obrazu wymuszane przez gry, lub wymagające wysokiej precyzji (np. w narzędziach typu CAD) nie odpowiadają bieżącemu sygnałowi sterującemu grafiką, powodując dezorientację użytkowników. Dla tych osób sugeruje się wciąż używanie monitorów kineskopowych (CRT). Producenci monitorów LCD niestety nie informują o wartości „input lag” dla swoich produktów, a jedynie o czasie reakcji.

Należy jednak zaznaczyć, iż monitory te doskonale spisują się w przypadku pisania dokumentów tekstowych, przeglądania stron www, używania monitora do typowych gier czy też spełniających rolę kina domowego.