Dom Muzeum Neofita Riłskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dom Muzeum Neofita Riłskiego
Къща музей „Неофит Рилски“
Ilustracja
Państwo

 Bułgaria

Miejscowość

Bansko

Typ budynku

dom

Styl architektoniczny

odrodzenie

Ukończenie budowy

XVIII w.

Położenie na mapie Bułgarii
Mapa konturowa Bułgarii, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Dom Muzeum Neofita Riłskiego”
Ziemia41°50′N 23°30′E/41,833333 23,500000

Dom Muzeum Neofita Riłskiego (bułg. Къща музей „Неофит Рилски”) – dom w miejscowości Bansko, w Bułgarii, miejsce narodzin Nikoły Benina, znanego jako Neofit Riłski (1793–1881), bułgarskiego mnicha prawosławnego, działacza w walce o niezależny Kościół bułgarski, jednej z czołowych postaci bułgarskiego odrodzenia narodowego. Budynek jest architektonicznym i historycznym zabytkiem kultury o znaczeniu narodowym. Znajduje się na liście 100 krajowych atrakcji turystycznych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Popiersie Neofita Riłskiego

Budynek zbudowany został w XVIII w., w centrum Banska przez rodzinę Beninów, w tradycyjnym stylu z epoki renesansu. Dwukondygnacyjny dom z parterem użytkowym i górną częścią mieszkalną. Znajduje się na zamkniętym podwórku z masywną bramą i osobnym wejściem dla ludzi. Konstrukcja ma wzmocniony rdzeń, ściany zewnętrzne wykonane są z kamienia. Podłogi wykonane są z grubych mat utwardzanych i izolowanych gliną[1][2].

Na parterze znajdowała się kuchnia z dużym, podwójnym piecem i pomieszczenie, gdzie przechowywano produkty żywnościowe i zapasy. Bezpośrednio do nich przylegały pomieszczenie, gdzie trzymano zwierzęta. Obecnie znajduje się w nim mural przedstawiający drzewo genealogiczne Neofita Riłskiego, którego autorem jest artysta Todor Conew. W środku muralu ukazany jest Neofit jako mały Nikoła, a po obu stronach jego rodzice, Katerina i pop Petyr. Nikoła Poppetrow Benin urodził się w tym domu w 1793 r. i mieszkał do 1811 r.[1][2][3]

W 1810 r. dom został uszkodzony przez pożar. Był kilkukrotnie remontowany i od 1981 r. funkcjonuje jako muzeum[1]. Składa się z dwóch części – autentycznie zachowanego domu z ekspozycją etnograficzną i ekspozycji dokumentalnej prezentującej najcenniejsze zbiory z bogatego dziedzictwa Neofita Riłskiego – głównie listy, fotografie i materiały literackie. Przechowywanych jest ponad 400 dokumentów i materiałów. Eksponowana jest Gramatyka bułgarska (1835), niedokończony słownik grecko-bułgarski, książki z jego biblioteki, kopia Historii języka słowiańskiego i bułgarskiego (1882) i inne[2][3].

Dom Muzeum Neofita Riłskiego jest architektonicznym i historycznym zabytkiem kultury o znaczeniu narodowym (Dziennik Ustaw Nr 87 z 1967 r.)[2]. Znajduje się na liście 100 atrakcji turystycznych Bułgarskiego Związku Turystycznego[4].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Dom Muzeum Neofita Riłskiego. Portal.bansko.bg. [dostęp 2020-04-12]. (bułg.).
  2. a b c d Muzeum Neofita Riłskiego - Bansko. Oficjalny Portal Turystyczny Bułgarii. [dostęp 2020-04-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-07)]. (bułg.).
  3. a b Dom Muzeum Neofita Riłskiego. Btsbg.org. [dostęp 2020-04-12]. (bułg.).
  4. 100 krajowych atrakcji turystycznych. Btsbg.org. [dostęp 2020-04-11]. (bułg.).