Dyskusja kategorii:Stosunki polsko-ruskie

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Już pisałam w kilku dyskusjach, ale napiszę jeszcze raz. Księstwa ruskie istniały do połowy XIV wieku, a więc i stosunki polsko-ruskie również. Później były to już sprawy wewnętrzne państw zajmujących dawne tereny Rusi. --Ukrainofilka (dyskusja) 13:52, 24 sty 2011 (CET)[odpowiedz]

ja tez powtórzę... proszę poczytac o historycznej definicji nazwy "Ruś", która nie zamyka się wyłącznie w pojęciu "księstw ruskich".

--Pawski (dyskusja) 18:04, 26 sty 2011 (CET)[odpowiedz]

  • Jak ja uwielbiam "wszechwiedzących", którzy czerpią swoją wiedzę chyba z własnego "widzimisię"... Zawsze powtarzam, żeby sięgać do odpowiednich źródeł, zanim się coś napisze, bo potem tylko może być wesoło ;)
    Wielka Encyklopedia Powszechna PWN, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1967, t. 10, s. 75: "Rosja, kraj w Europie Wsch. i Azji Pn.; nazwa R. pojawiła się w XVII w. jako określenie (od 1721 urzędowe) państwa wielkoruskiego (poprzednio - W. Księstwa Moskiewskiego), które objęło do XX w. z niewielkimi... itd.".
    W historiografii, zarówno Księstwo Moskiewskie, jak i Wielkie Księstwo Moskiewskie są określane jako księstwa ruskie. Jeszcze mógłbym przytoczyć definicję encyklopedyczną Rusinów, ale to moim zdaniem zbędne (poza tym, nie chce mi się najzwyczajniej w świecie). W każdym razie Jak rozumiem, koleżanka Ukrainofilka chce dokonać przełomu w nauce. Nie mam nic przeciwko, tyle tylko, że Wikipedia to IMHO nie miejsce na to. Proponuję wyżyć się literacko lub napisać dysertację na ten temat, może i tytuł doktora nauk humanistycznych się przy tym trafi. W każdym razie, skoro do XVII w. w świadomości wtedy zamieszkujących ziemski glob nie było Rosji, czyli również Rosjan (ówcześnie żyjący nie znali jeszcze takich pojęć, ani nazwa Rosja, ani określenie Rosjanie nie pojawiają się w źródłach z epoki przed XVII w.), a według szanownej koleżanki Rusi ani Rusinów też nie (bo w przedziwny sposób z dnia na dzień zdematerializowali się jeszcze w XIV w.), to kto był? Krasnoludki? ;))) Tak więc podzielam w pełni pogląd kolegi Pawskiego. Pozdrawiam, Vissegerd-Adam (Powiedz mi coś) 01:01, 27 sty 2011 (CET)[odpowiedz]