Przejdź do zawartości

Earth BioGenome Project

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Earth BioGenome Project (EBP) – inicjatywa międzynarodowego zespołu naukowców, której celem jest zsekwencjonowanie, skatalogowanie i scharakteryzowanie w ciągu 10 lat genomów wszystkich opisanych naukowo gatunków organizmów eukariotycznych na Ziemi. Wyniki EBP będą informować o szerokim zakresie głównych problemów, przed którymi stoi ludzkość, takich jak m.in. wpływ zmian klimatu na różnorodność biologiczną, zachowanie zagrożonych gatunków i ekosystemów. Inicjatywa ta stworzy bazę danych biologicznych – otwarte cyfrowe repozytorium informacji genomicznej, która stanowić będzie platformę do badań naukowych i będzie wspierać inicjatywy związane ze środowiskiem i jego ochroną[1].

Artykuł naukowy przedstawiający wizję projektu został opublikowany w PNAS w kwietniu 2018[1], a oficjalne uruchomienie projektu nastąpiło 1 listopada 2018 w Londynie[2]. Zespołowi przewodniczą: profesor Harris A. Lewin z Uniwersytetu Kalifornijskiego, Gene E. Robinson z Uniwersytetu Illinois i W. John Kress z Instytutu Smithsona[3] – inicjatorzy projektu. Pomysł takiego projektu po raz pierwszy pojawił się w 2015 na spotkaniu zorganizowanym przez Lewina, Robinsona i Kressa. Postęp technologiczny w dziedzinie wysokowydajnych obliczeń, przechowywania danych i bioinformatyki umożliwia odczyt i interpretację dziesiątek tysięcy genomów każdego roku przez instytucje partnerskie na całym świecie, co sprawia, że projekt jest wykonalny[4].

EBP zakłada zsekwencjonowanie genomów ok. 1,5 mln znanych gatunków eukariotów (wszystkie rośliny, zwierzęta, Protozoa i grzyby). Prace będą realizowane w trzech fazach. Pierwsza faza, szacowana na trzy lata, obejmie przynajmniej jednego reprezentanta każdej z ok. 9000 znanych rodzin. Inicjatorzy szacują, że całkowity koszt projektu wyniesie 4,7 mld USD[1], a przedsięwzięcie przyczyni się do zrozumienia biologii, ewolucji i organizacji życia na Ziemi, wzmocni wysiłki na rzecz ochrony, pomocy w ochronie i przywracaniu różnorodności biologicznej, a także ułatwi odkrywanie gatunków dotychczas nieznanych nauce. Ponadto, zebrane genomy będą przydatne do klasyfikacji istniejących i nowych gatunków oraz identyfikacji zmian genetycznych związanych ze specjalistycznymi cechami w określonych liniach rozwojowych[1].

Administrowanie projektem powierzono centrum w Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis (UC Davis Genome Center)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Harris A. Lewin et al.. Earth BioGenome Project: Sequencing life for the future of life. „PNAS”. 115 (17), s. 4325-4333, 2018. DOI: 10.1073/pnas.1720115115. (ang.). 
  2. a b Lisa Howard: International Consortium Officially Launches Earth BioGenome Project in London. UC Davis, 2 listopada 2018. [dostęp 2018-11-06].
  3. EBP Governance. Earth Biogenome Project. [dostęp 2018-11-06]. (ang.).
  4. Lisa Howard: Earth BioGenome Project Aims to Sequence DNA From All Complex Life. UC Davis, 23 kwietnia 2018. [dostęp 2018-11-06].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]