Efekt św. Mateusza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Efekt Mateusza)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Efekt św. Mateusza – ogólna zasada socjologiczna o ubożeniu społeczeństw biednych i bogaceniu się bogatych. Termin został spopularyzowany przez socjologa Roberta Mertona i nazwany imieniem ewangelisty Mateusza, z którego księgi pochodzi cytat:

Albowiem wszelkiemu mającemu będzie dano, i obfitować będzie, a temu, który nie ma, i to, co się zda mieć, będzie wzięto od niego.

Mat25:29, Biblia ks. Wujka.

Efekt św. Mateusza ujawnia się również w innych dziedzinach życia: poza dosłownym znaczeniem dotyczącym bogactwa materialnego termin ten jest także stosowany w przenośni np. w edukacji (uczniowie i studenci zamożniejsi trafiają często do lepszych szkół i uczelni, dzięki czemu stają się lepiej wykształceni, niż ich ubożsi koledzy), w nauce (naukowcy cieszący się większym uznaniem w środowisku mają łatwiejszy dostęp do funduszy i innych środków niezbędnych do rozwoju, dzięki czemu efekty ich badań ujawniają się lepiej i szybciej). Odnosić się może także do władzy, wpływów, popularności, atrakcyjności itd. Jego bardziej formalnym odpowiednikiem w naukach technicznych jest wiązanie preferencyjne opisujące np. rozkład prawdopodobieństwa powstania nowego połączenia w sieciach bezskalowych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • R. K. Merton, The Matthew Effect in Science, Science, 159, 1968

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]