Elektrownia jądrowa w Czarnobylu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj


Sarkofag na bloku nr 4
Pomnik przed elektrownią

Czarnobylska elektrownia jądrowa im. W.I. Lenina (CzAES) - (ukr. Чорнобильська Атомна Електростанція, ЧАЕС / czyt. Czornobylska Atomna Ełektrostancija) - elektrownia atomowa wykorzystująca materiały rozszczepialne jako paliwo jądrowe, zlokalizowana na terenie Ukrainy. Leży 4 km od opuszczonego miasta Prypeć, 18 km od Czarnobyla i 110 km od Kijowa. Elektrownia została zamknięta 15 grudnia 2000 pod presją rządów państw zachodnich, oficjalnie ogłoszono, że ze względów bezpieczeństwa[potrzebne źródło].

W skład elektrowni wchodziły:

  • reaktor nr 1 - oddany do eksploatacji 26 września 1977 (najstarszy). 1 września 1982 doszło tam do drobnego wypadku i ulotnienia się nieznacznych skażeń z kilku uszkodzonych jednostek paliwowych; został naprawiony i uruchomiony ponownie. Ostatecznie wyłączony 30 grudnia 1996.
  • reaktor nr 2 - uruchomiony 21 grudnia 1978, zamknięty 15 marca 1989. Decyzja zamknięcia nastąpiła po pożarze turbiny prądotwórczej (nie wystąpiło jednak żadne zagrożenie skażeniem).
  • reaktor nr 3 - uruchomiony 3 grudnia 1981, zamknięty 15 grudnia 2000.
  • reaktor nr 4 - oddany do eksploatacji 21 grudnia 1983. 26 kwietnia 1986 doszło w nim do wybuchu o charakterze chemicznym, obecnie trwa renowacja betonowego sarkofagu, kryjącego szczątki reaktora.

Wcześniej planowano również uruchomienie reaktorów nr 5 i 6, które były w budowie, jednak po katastrofie budowę przerwano. Docelowo elektrownia miała składać się z 6 reaktorów[1] i miała być największym tego typu obiektem na świecie.

Obecnie elektrownia w Czarnobylu jest wyłączona z eksploatacji, głównie za sprawą organizacji ekologicznych i nacisku międzynarodowej opinii (warto jednak odnotować fakt iż na terenie byłego ZSRR reaktory typu RBMK pracują nadal i jak dotychczas żaden z nich nie uległ tak poważnej awarii). Dostęp do pozostałych budynków elektrowni jest możliwy wyłącznie dla ludzi pracujących przy odnowie sarkofagu. Do pozostałej części strefy zamkniętej można dostać się po uprzednim uzyskaniu przepustki. Na terenie elektrowni planowane jest wybudowanie tymczasowego składowiska odpadów promieniotwórczych.

Do roku 2015 ma zostać zbudowany nowy sarkofag sfinansowany z pieniędzy pochodzących spoza Ukrainy: Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przeznaczył 190 mln euro, Unia Europejska 110 mln euro, Stany Zjednoczone 85,5 mln euro, także Polska wyłożyła 1,5 mln euro na ten cel.[2]


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Czarnobyl - w cieniu reaktora, film dokumentalny, 2008, Discovery Historia
  2. Sarkofag w Czarnobylu niestabilny

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]