Endymion (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Endymion
Autor Dan Simmons
Miejsce wydania USA
Język angielski
Data I wyd. 1996
Wydawca Headline Book Publishing
Typ utworu powieść science-fiction
poprzednia
Zagłada Hyperiona
następna
Triumf Endymiona

Endymion − trzecia część cyklu literackiego science-fiction Dana Simmonsa z 1996 r. Tytuł powieści pochodzi od nazwiska głównego bohatera, które to pochodzi od nazwy miasta na Equusie - kontynencie Hyperiona, które to z kolei wywodzi się od poematu Johna Keatsa o tym samym tytule.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Raul Endymion uratowany przed wyrokiem śmierci przez tysiącletniego Martina Silenusa dostaje od niego niezwykłe zadanie: Ma on uchronić jego wychowankę Eneę, która lada dzień przeniesie się z przeszłości i wyłoni w Dolinie Grobowców Czasu, przed Paxem - postkatolickim, totalitarnym państwem międzygwiezdnym. Ma także zniszczyć największego wroga ludzkości, czyli TechoCentrum, oraz sprowadzić na miejsce Ziemię, ukradzioną przed tysiącem lat przez tajemnicze Lwy, Tygrysy i Niedźwiedzie, zamieszkujące Megasferę.

Po udanej ucieczce z Hyperiona, podróżuje razem z Eneą i androidem A.Bettikiem przez osiem planet, wykorzystując do tego międzygwiezdną rzekę Tetydę stworzoną za czasów Hegemonii przez Ostatecznych - jeden z elementów TechnoCentrum, by w końcu znaleźć architekta-nauczyciela u którego Enea ma pobierać naukę. W podróży czasami towarzyszy im Chyżwar, chroniąc ich przed niebezpieczeństwami. [1]

Przypisy

  1. Książka: Endymion (pol.). Biblionetka.pl. [dostęp 2009-09-9].