Etyka poselska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Etyka poselskaetyka, którą wyróżnia to, że jej zasady (czyli ogólny zbiór norm i zachowań) są odgórnie ustalone. Etyka poselska w świetle ustawy obowiązuje jedynie posłów na Sejm.

Dokładną definicję etyki poselskiej podaje uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 lipca 1998 r:

Art. 1. Poseł na Sejm, na mocy ślubowania składanego zgodnie z art. 104 Konstytucji, kieruje się w swojej służbie publicznej obowiązującym porządkiem prawnym, ogólnie przyjętymi zasadami etycznymi oraz solidarną troską o dobro wspólne.
Art. 2. Poseł powinien zachowywać się w sposób odpowiadający godności posła, kierując się w szczególności zasadami:

  • bezinteresowności,
  • jawności,
  • rzetelności,
  • dbałości o dobre imię Sejmu,
  • odpowiedzialności.

Art. 3. Poseł powinien kierować się interesem publicznym. Nie powinien wykorzystywać swojej funkcji w celu uzyskania korzyści dla siebie i osób bliskich oraz przyjmować korzyści, które mogłyby mieć wpływ na jego działalność jako posła. (Zasada bezinteresowności).

Art. 4. Poseł, przy podejmowaniu decyzji, powinien w możliwie najszerszym zakresie postępować w sposób dostępny dla opinii publicznej. Powinien ujawniać związek interesu osobistego z decyzją w podjęciu której uczestniczy. (Zasada jawności).

Art. 5. Poseł powinien należycie wypełniać swoje obowiązki. W sprawach tego wymagających powinien kierować się względami merytorycznymi. (Zasada rzetelności).

Art. 6. Poseł powinien unikać zachowań, które mogą godzić w dobre imię Sejmu. Powinien szanować godność innych osób. (Zasada dbałości o dobre imię Sejmu).

Art. 7. Poseł odpowiada za swoje decyzje i działania. Powinien poddać się obowiązującym go procedurom wyjaśniającym i kontrolnym. (Zasada odpowiedzialności).'

Art. 8. Poseł za naruszenie Zasad Etyki Poselskiej ponosi odpowiedzialność określoną przepisami Regulaminu Sejmu.

Przykłady łamania etyki poselskiej[edytuj | edytuj kod]

Najczęstszym przykładem łamania etyki poselskiej jest godzenie w dobre imię Sejmu. Sprawy o złamanie ustawy o etyce poselskiej bada Komisja Etyki Poselskiej. Jedną z najgłośniejszych spraw badanych przez Komisję była wypowiedź byłego Ministra Obrony Narodowej dla stacji TVN. W tej, jak i każdej tego typu sprawie, Komisja Etyki Poselskiej wydała stosowną uchwałę, w której stwierdza, że minister złamał art. 6 ustawy o etyce poselskiej zwracając jednocześnie uwagę na takie zachowanie.