Filar Zaremby

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Formacje skalne na północnej ścianie Mięguszowieckiego Szczytu

Filar Zarembyfilar w górnej części północnej ściany Mięguszowieckiego Szczytu w polskich Tatrach Wysokich[1]. Jest to jeden z dwóch filarów Mięguszowieckiego Szczytu po północnej stronie (drugi to Mięguszowiecki Filar)[2].

Filar Zaremby opada na północ z jego wschodniego wierzchołka oddzielając dwie wklęsłe formacje. Po wschodniej stronie jest to Depresja Korosadowicza, po zachodniej Rynna Wawrytki. Kończy się przewieszoną ścianą nad dużą nyżą o nazwie Piknik pod Wiszącą Skałą[2].

Filarem Zaremby prowadzą niektóre warianty dróg wspinaczkowych na Mięguszowiecki Szczyt:

  1. Superdirettissima (od ostrogi Gruszki przez Mały Bańdzioch, rysę w Środkowym Bastionie, środkową część Nietoperza, Kluczowe Zacięcie i Rynnę Wawrytki; V, A0, czas przejścia (zimą) 12 godz.[2]
  2. Direttissima; V, 8 godz.
  3. Droga klasyczna; II, 4 godz.[2].

Nazwa filara pochodzi od matematyka i taternika Stanisława Zaremby. Wraz z Czesławem Bajerem byli pierwszymi, którzy przeszli tym filarem. S. Zaremba sporządził obszerny opis tego przejścia, ale bez wyceny trudności. Później oceniono przejście Filarem Zaremby na III w skali tatrzańskiej[2]. [2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Geoportal. Mapa topograficzna i lotnicza [online] [dostęp 2021-01-12].
  2. a b c d e f Władysław Cywiński, Mięguszowieckie Szczyty. Przewodnik szczegółowy, tom 10, Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2003, ISBN 83-7104-031-8