Formacja flagi i chorągiewki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Formacje flagi i chorągiewki – dwie formacje analizy technicznej oznaczające kontynuacje trendu na wykresie cenowym. Poprzedzone są one zawsze silnym ruchem w kierunku obowiązującego trendu, po czym następuje chwilowe jego zatrzymanie. W trakcje tworzenia się formacji flagi lub chorągiewki wolumen gwałtownie spada, a potem w momencie wybicia oznaczającego kontynuację trendu rośnie.

Flaga składa się z równoległoboku lekko pochylonego w przeciwnym do trendu kierunku, co widać na rysunku a. Chorągiewka natomiast (rysunek b) przypomina trójkąt symetryczny położony poziomo. Są to formacje krótkoterminowe, co oznacza, że kształtują się w okresie od jednego do trzech tygodni. Poprzedzone są silnym krótkotrwałym ruchem w kierunku trendu. Ruch ten nazywany jest masztem. Obejmuje on obszar od przebicia istotnego poziomu oporu (w przypadku trendu wzrostowego) do samej flagi lub chorągiewki. Formacje te zwykle formują się w połowie całego ruchu cenowego, co oznacza, że zasięg wybicia można zmierzyć za pomocą długości masztu przyłożonej w miejsce wybicia.

Rysunek a: przykład formacji flagi na wykresie cenowym. Rysunek b: przykład formacji chorągiewki na wykresie cenowym
Podobnie jak w przypadku wszystkich innych formacji zarówno formowanie się ich jak i wybicia potwierdzane są za pomocą wolumenu. Na rysunku przedstawiony jest on w formie histogramu na dole rysunku. Linie 1, 2, 3 na histogramie pokazują silne wzrosty i spadki wolumenu w trakcie tworzenia się obu formacji[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. J. Maliszewski, Wielowymiarowa analiza techniczna na rynku walutowym, Wydawnictwo EFIX Polska, Warszawa 2004, s. 68.