Forum (sieć hoteli)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Forum – nieistniejąca już międzynarodowa sieć hotelowa należąca do InterContinental Hotels Group. W Polsce należał do niej przez wiele lat hotel "Forum" w Warszawie, funkcjonujący obecnie pod nazwą Novotel Warszawa Centrum w sieci Accor, i hotel "Forum" w Krakowie.

Hotel Forum w Warszawie[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Novotel Warszawa Centrum.

Hotel Forum w Krakowie[edytuj | edytuj kod]

Hotel Forum w Krakowie w kwietniu 2009.

Budowa hotelu na podstawie projektu Janusza Ingardena rozpoczęła się w 1978 roku i trwała ponad 10 lat. Oficjalne otwarcie nastąpiło w 1989 r. W owych czasach był jednym z najnowocześniejszych budynków w Krakowie. Czterogwiazdkowiec włączony do systemu hotelowego IHG posiadał 278 pokoi, w tym 19 jednoosobowych i 15 apartamentów, był w pełni klimatyzowany. Wewnątrz działały 2 restauracje, grill bar oraz drink bar. Na terenie hotelu znajdował się dwupoziomowy parking, na którego dolne piętro zjechać można było bezpośrednio windą. Hotel posiadał m.in. drzwi na fotokomórkę, automatyczne spłukiwanie wody w WC, a także elektroniczny zegar zewnętrzny wraz z termometrem i kalendarzem. W Forum znajdowały się także: basen, sauna, solarium, studio odnowy biologicznej, korty tenisowe, minigolf, Pewex, butik, sklep z pamiątkami, fryzjer, biuro podróży, pralnia, kwiaciarnia, kantor, kiosk, perfumeria, punkt opieki nad dziećmi, oraz kasyno. Budynek posiadał 6 sal konferencyjnych mogących pomieścić do 600 osób. W salach tych poza spotkaniami i konferencjami odbywały się także okolicznościowe imprezy np. studniówki.

1 stycznia 2001 roku Orbis włączył swój czterogwiazdkowy hotel do marki Sofitel sieci Accor (inwestora strategicznego Orbis S.A.), z której szyldem funkcjonował aż do zamknięcia 9 listopada 2002 roku. Jako przyczynę zamknięcia podano wówczas wady konstrukcyjne wynikające z nasiąkania fundamentów i zalewania piwnic przez wody płynącej obok Wisły. W 2007 roku Urząd Nadzoru Budowlanego sprawdził stan konstrukcji obiektu, która okazała się być wciąż w dobrym stanie.

Obecnie budynek jest własnością firmy Wawel-Imos i służy głównie jako najdłuższy w Polsce billboard (wzdłuż całej elewacji rozwijane są ogromne reklamy). Powódź, która nawiedziła Kraków w maju 2010 roku zalała parkingi i sklepy znajdujące się w piwnicach budynku.

Od 2013 w części budynku działa klubokawiarnia Forum Przestrzenie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • na podstawie archiwum Gazety Wyborczej
  • Zenon Błądek: Dzieje krajowego hotelarstwa od zajazdu do współczesności: fakty, obiekty, ludzie. Poznań-Warszawa: Palladium Architekci, 2003. ISBN 83-89284-02-2.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]