Hotel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Hotel – obiekt wchodzący w skład infrastruktury turystycznej, w którym świadczone są odpłatnie usługi noclegowe (przede wszystkim krótkookresowe).

W myśl polskich standardów[1], hotele muszą dysponować liczbą co najmniej 10 pokoi, w większości jedno- i dwuosobowych. Jednocześnie powinny oferować szeroki zakres usług związanych z pobytem turystów.

Termin "hotel" (obiekt hotelowy) bywa często mylony z szerszym pojęciem – "obiekt hotelarski"[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Najstarszym na świecie działającym nieprzerwanie hotelem jest Hōshi w Japonii. Założony 718 r. Jest także najstarszą na świecie firmą w ogóle.

Standardy hoteli[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na wiele czynników (m.in. standard usług, lokalizację czy wyposażenie), hotelom przyznawane są kategorie (tzw. "gwiazdki"). Duże sieci czy konsorcja hotelowe, w oparciu o kategorie hotelowe, rozgraniczają marki swoich obiektów[2].

Jednym z kryteriów kategoryzacji obiektów noclegowych jest zakres usług. Na tej podstawie można wyróżnić następujące hotele:[3]

 • turystyczne (ekonomiczne),
 • średniej klasy,
 • luksusowe.

Hotele turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Dominującą zasadą funkcjonowania tych obiektów jest zaspokajanie podstawowych potrzeb gości, jakim jest zapewnienie czystych, wygodnych i tanich miejsc noclegowych. Kierują swoją ofertę przede wszystkim do osób chcących podróżować tanio i szukających noclegu w pokoju o standardzie gwarantującym wygodny pobyt, ale bez zbędnych luksusów. Dział gastronomii ograniczony jest zwykle do oferowania śniadań[3].

Hotele średniej klasy[edytuj | edytuj kod]

Zakres usług jest bardziej rozbudowany niż w hotelach turystycznych. Oferta skierowana jest przede wszystkim do osób podróżujących służbowo, jak również dla turystów i rodzin z dziećmi. Dla gości dostępna jest pełna obsługa gastronomiczna w restauracjach i barach. Wyposażenie standardowego pokoju na ogół składa się z podwójnego łóżka, biurka, toaletki, zestawu szafek i krzeseł lub foteli. Przy każdym pokoju jest łazienka z pełnym węzłem sanitarnym. Hotele w tym segmencie wyposażone są zwykle również w zespół sal wielofunkcyjnych do organizacji konferencji, bankietów i innych imprez okolicznościowych. Z zasady występują podstawowe usługi rekreacji lub odnowy biologicznej[3].

Hotele luksusowe[edytuj | edytuj kod]

Hotele tej klasy wyróżniają się największym zakresem programu obsługowego, a także bogactwem usług podstawowych, dodatkowych i uzupełniających świadczonych na rzecz klientów. W recepcji można skorzystać z usług konsjerża, który wykonuje zlecenia gości celem ułatwienia im pobytu w hotelu i mieście. Oferta usługowa skierowana jest do grupy zamożnych klientów. Pokoje są większe i bogaciej wyposażone niż w hotelach klasy średniej. Dostępne są urządzone z przepychem apartamenty. Zespół sal wielofunkcyjnych umożliwia organizację wystawnych konferencji, bankietów i innych imprez okolicznościowych. Dla gości dostępny jest bogaty program usług rekreacji i odnowy biologicznej[3].

Innym kryterium podziału hoteli może być ich przeznaczenie determinowane lokalizacją i zakresem programu obsługowego:

 • Hotele miejskie (biznesowe) - zlokalizowane w centrach dużych i średnich miast, odwiedzane zwykle przez osoby podróżujące służbowo, wyposażone w szybkie łącza internetowe, kanały telewizji satelitarnej, sale konferencyjne i szkoleniowe, restauracje i bary, proste centrum rekreacji lub odnowy biologicznej,
 • Hotele tranzytowe - zlokalizowane przy drogach tranzytowych (mają udogodnienia dla zmotoryzowanych), dworcach lotniczych lub kolejowych, dają możliwość wykupienia pokoi "na godziny",
 • Hotele kongresowe (zespoły hotelowo-konferencyjne) - zlokalizowane w dużych miastach i zaprogramowane swym programem obsługowym na organizację kongresów i dużych konferencji, posiadają skalowalne sale wielofunkcyjne wyposażone w sprzęt audiowizualny, zaplecze gastronomiczne przygotowane na obsługę dużej ilości osób, pokoje o wysokim standardzie, nowoczesną infrastrukturę telekomunikacyjną i zaplecze rekreacyjne lub odnowy biologicznej,
 • Hotele wypoczynkowe (turystyczne) - zlokalizowane w miejscowościach o wysokich walorach turystycznych, przygotowane na obsługę grup turystycznych oraz turystów indywidualnych, świadczą pakiety usług z zakresu rekreacji i odnowy biologicznej, posiadają wypożyczalnie sprzętu sportowego, itp.,
 • Hotele uzdrowiskowe (SPA) - zlokalizowane w miejscowościach o wysokich walorach turystycznych, często w pobliżu miejsc występowania wód mineralnych, w rejonach o korzystnych właściwościach mikroklimatu, nad morzem, itp., posiadają rozbudowane zaplecze pobytowe, centrum rekreacji i odnowy biologicznej, gdzie goście mogą skorzystać z szerokiego pakietu usług oferowanych przez wysokowykwalifikowany personel,
 • Hotele apartamentowe (aparthotele) - zlokalizowane w miastach lub w atrakcyjnych destynacjach turystycznych, często mają formę apartamentowca z wynajmowanymi mieszkaniami, jednostki mieszkalne o dużej powierzchni są wyposażone w zaplecze kuchenne, zwykle brak jest ogólnodostępnej restauracji, a liczba personelu obsługowego jest znacznie ograniczona, posiadają atrakcyjną ofertę na dłuższe pobyty.

Kategoryzacja hoteli w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Decyzję o zaszeregowaniu hotelu do odpowiedniej kategorii, wydaje Marszałek Województwa (art.38 ustawy o usługach turystycznych). Kontrolę spełniania odpowiednich standardów odnośnie infrastruktury i programu obsługowego przez hotel, Marszałek Województwa powierza komisji składającej się z jego przedstawicieli, specjalistów z zakresu hotelarstwa oraz przedstawicieli innych służb (m.in. Państwowej Straży Pożarnej czy Państwowej Inspekcji Sanitarnej)[4][5]

Najbardziej luksusowe hotele na Świecie[edytuj | edytuj kod]

Niewątpliwym przykładem takich hoteli są Hotel Burj Al Arab w Dubaju oraz Hotel Emirates Palace w Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie), które swoim gościom oferują olbrzymie, kilkusetmetrowe i kilkupiętrowe apartamenty z pozłacanymi elementami wnętrz, ze złotymi klamkami, płatkami złota na pożywieniu, osobistego kamerdynera i kucharza, pokojową i zespół ochroniarzy. Koszt pobytu przez jedną dobę w apartamencie tego hotelu dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy euro od osoby. Podobnie nowo otwarty Hotel Ritz-Carlton Moscow w Moskwie[6] wybudowany na terenie dawnego Hotelu Intourist.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]


Przypisy

 1. Art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 223, poz. 2268)
 2. 2,0 2,1 Wanda Derska: Ćwiczenia z Hotelarstwa. Warszawa: ZZDZ, 1987.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Tim Knowles: Zarządzanie hotelarstwem i gastronomią. Warszawa: Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, 2001.
 4. Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie (Dz. U. z 2006 r. Nr 22, poz. 169)
 5. Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 16 listopada 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie (Dz. U. z 2011 r. Nr 259, poz. 1553)
 6. Najdroższy hotel świata - Rosja - Onet.pl Przewodnik

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Mariola Milewska: Hotelarstwo. Podstawowe wiadomości. Warszawa: Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, 2009. ISBN 978-83-208-1789-8.
 • Aleksander Panasiuk: Hotelarstwo. Usługi eksploatacja zarządzanie. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2008. ISBN 978-83-01-15367-0.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]