Fundacja Festina Lente

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fundacja Festina Lente
Państwo

 Polska

Siedziba

Warszawa

Data założenia

29 lipca 2005

Nr KRS

0000238715

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, na dole znajduje się punkt z opisem „Fundacja Festina Lente”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Fundacja Festina Lente”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Fundacja Festina Lente”
Ziemia52°09′21″N 21°03′23″E/52,155861 21,056306
Strona internetowa

Fundacja Festina Lente – polska fundacja upowszechniająca czytelnictwo poprzez wykorzystanie nowoczesnych urządzeń elektronicznych (komputery, tablety, e-czytniki, smartfony, odtwarzacze MP3), zgodnie z hasłem: „Książki, które idą tam gdzie Ty”. FFL prowadzi działalność wydawniczą, edukacyjną i charytatywną. Fundacja tworzy literackie aplikacje multimedialnych dla dzieci oraz wydaje książki hybrydowe. Istnieje od 2005 roku[1], a prezesem zarządu jest Jolanta Karwowska.

FFL prowadzi dwa portale z bezpłatnymi e-książkami: iCzytam (dla dzieci 2-12 lat) i Chmura Czytania (dla dorosłych czytelników), a także portal audiowizualny Teatr w Kieszeni. FFL patronuje księgarni „Kartalia” w Warszawie. Uczestniczy w seminariach poświęconych książkom elektronicznym (m.in. „Kierunek e-książka”, Łódź 2014). Jest wystawcą na targach książki m.in. w Bolonii, Londynie, Warszawie, Krakowie.

Wybrane projekty[edytuj | edytuj kod]

  • BIBLIOTEKA iCZYTAM – to stale rozbudowywany zbiór audiobooków i e-booków z literaturą dziecięcą, polecaną przez ekspertów. Wszystkie pozycje opracowywane są przez zespół FFL i udostępniane bezpłatnie na portalu iCzytam. Płyta zawierająca 53 godziny audiobooków z literaturą dziecięcą, wydanych przez FFL, została rozesłana do ok. 1300 polskich bibliotek publicznych i pedagogicznych (2012).
  • CHMURA CZYTANIA – odpowiednik Biblioteki iCzytam dla dorosłych czytelników.
  • KSIĄŻKA ZA UŚMIECH – akcja dobroczynna prowadzona przy współpracy wolontariuszy Fundacji „Dr Clown”. Pacjenci szpitali dziecięcych otrzymują książki, audiobooki i urządzenia elektroniczne do odtwarzania e-książek.
  • DZIECI-KSIĄŻKI-MULTIMEDIA (Warszawa, 2012) – konferencja poświęcona czytelnictwu wśród najmłodszych zorganizowana dla pedagogów, literatów, grafików, dziennikarzy, wydawców.
  • KONKURS NA OPOWIADANIE O PRZYJAŹNI – otwarty konkurs na utwór literacki dla dzieci, na który wpłynęło ponad 500 prac z całego świata (2012).
  • NOWE OPOWIEŚCI CZYTASIA (2012-2013) – cykl widowisk multimedialnych, organizowanych we współpracy z warszawskim Teatrem Lalka. Spektaklom towarzyszą konkursy, kiermasze książek i pokazy e-książek dla dzieci. Nagrania wybranych spektakli można oglądać bezpłatnie na portalu Teatr w Kieszeni.
  • WEEKEND Z KSIĄŻKĄ PRZYSZŁOŚCI (od 2013) – spotkania dla dzieci, rodziców i nauczycieli w warszawskiej księgarni Kartalia; pokaz książek multimedialnych, zajęcia plastyczne, konkursy.
  • ZMIEŃ CZEKANIE NA CZYTANIE (od 2013) – akcja zapoczątkowana we współpracy z Lotniskiem Chopina w Warszawie; bezpłatne udostępnianie e-książek FFL tysiącom pasażerom podróżującym z dziećmi.
  • KLUB CZYTASIA (od sierpnia 2014) – ogólnokrajowa akcja promocji czytelnictwa dziecięcego w miejscach publicznych (kawiarnie, księgarnie, banki, poczekalnie itp.); tworzenie sieci miejsc, w których dziecko czyta, rysuje, słucha i gra (seria bezpłatnych książek ColorAudio; pierwsze 2000 egz. sponsorowanych przez FFL; kody QR w kolorowankach dają dostęp do audiobooków i aplikacji z portalu iCzytam).

Działalność wydawnicza[edytuj | edytuj kod]

FFL wydaje książki hybrydowe (ten sam tytuł opracowany w wersji książki tradycyjnej, audiobooka, e-booka, aplikacji multimedialnej; na smart fony, komputery i tablety); zapewnia redakcję tekstu i grafiki, montaż nagrań lektorskich, realizację oprawy dźwiękowej, animację obrazu. Wśród artystów współpracujących z FFL znajdują się znani aktorzy (m.in. Piotr Fronczewski, Artur Barciś), ilustratorzy (m.in. Józef Wilkoń, Agata Dudek) i kompozytorzy (m.in.Weronika Ratusińska, Sławomir Zamuszko). FFL sięga do klasyki literatury dziecięcej (Na jagody Konopnickiej), do pozycji dawno niewznawianych (Młynek do kawy Gałczyńskiego) i premierowych (Żółte, zielone, czerwone, niebieskie, niezwykłe przygody Stefana i Franciszki Themersonów). Inicjuje i wydaje przekłady polskiej literatury dziecięcej na język angielski (Chory kotekThe Sick Kitten Jachowicza, tłum. Antonia Lloyd-Jones).

Do dorosłych czytelników kierowane są cyfrowe edycje literatury polskiej i obcej, w tym utworów mniej znanych (m.in. Faunessy Marii-Jehanne Walewskiej, komplet Sonetów Szekspira w przekładzie Jana Kasprowicza).

Unikatową propozycją wydawniczą dla dzieci są literackie aplikacje multimedialne – interaktywne bajki, animowane, udźwiękowione, zawierające gry i zagadki edukacyjne związane z treścią, ćwiczące spostrzegawczość i sprawność manualną dziecka (m.in. Dziad i baba Kraszewskiego, Bajka o niedźwiedziach, niedźwiedziątku i o małym złotowłosym dziewczątku Arnsztajnowej).

Polskim dystrybutorem aplikacji multimedialnych FFL jest Kartalia, a dystrybutorem zagranicznym – Watercolour Media.


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. KRS: 0000238715 krs-online.com.pl

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]