Fundacja Lotto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fundacja Lotto
Fundacja Lotto Milion Marzeń
Ilustracja
Państwo

 Polska

Siedziba

Warszawa

Data założenia

2009

Prezes

Bartosz Mielecki

Nr KRS

0000345434

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, w centrum znajduje się punkt z opisem „Fundacja Lotto”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Fundacja Lotto”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Fundacja Lotto”
Ziemia52°14′59″N 21°02′28″E/52,249722 21,041167
Strona internetowa
4. Edycja Kumulacji Dobrej Woli
4. Edycja Kumulacji Dobrej Woli
Wolontariusze LOTTO promują czytelnictwo podczas akcji "Czytanie to męska rzecz"
Kumulacja Aktywności - grupa prowadzona przez Macieja Jędruszka ćwiczy karate shotokan
Kumulacja Aktywności - grupa Elżbiety Urbańczyk-Bauman przed zajęciami na lodowisku

Fundacja Lotto (wcześniej jako: Fundacja Lotto Milion Marzeń) – polska fundacja korporacyjna założona w 2009 r. przez Totalizator Sportowy. Prowadzi inicjatywy popularyzujące przede wszystkim aktywność fizyczną wśród młodzieży oraz wspiera młodych twórców i animatorów kultury. Organizuje wolontariat pracowniczy wśród pracowników Totalizatora Sportowego, oraz promuje odpowiedzialną rozrywkę i edukuje nt. ryzyka uzależnienia od hazardu. Fundacja finansowana jest głównie ze środków Totalizatora Sportowego. Od 2013 r. Fundacja należy do Forum Darczyńców w Polsce.

Od kwietnia 2013 r. prezesem Fundacji Lotto Milion Marzeń jest Bartosz Mielecki. Wcześniej funkcję tę pełniła Anna Zawadzka.

Obszary działania[edytuj | edytuj kod]

Sport[edytuj | edytuj kod]

Fundacja prowadzi szereg działań, których celem jest propagowanie aktywności fizycznej – zarówno w sensie sportów uprawianych amatorsko, jak i wyczynowo. W ramach programu „Kumulacja Aktywności” udostępnia mistrzom sportu narzędzia niezbędne do prowadzenia ogólnorozwojowych zajęć pozalekcyjnych, na które zaprasza gimnazjalistów niemal z całej Polski[1]. Natomiast za pośrednictwem programu „Stypendium na medal” wspiera rozwój młodych zawodników[2]. Przy obu projektach współpracuje z olimpijczykami i medalistami zawodów rangi krajowej i międzynarodowej, m.in. z Renatą Mauer-Różańską, Leszkiem Blanikiem, Pawłem Nastulą, Natalią Partyką, Łukaszem Nowakiem i Piotrem Myszką.

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Fundacja jest partnerem programu realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ‘ę’ - „1/1 Mistrz i Uczeń”, który jest szansą dla młodych twórców i animatorów kultury na realizację ich autorskich projektów kulturalnych[3]. Zorganizowała też projekt „Milion przygód z książką”, który był skierowany do bibliotek publicznych. Jego celem była popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży[4].

Wolontariat pracowniczy[edytuj | edytuj kod]

Od 2011 roku Fundacja prowadzi program wolontariatu pracowniczego pod nazwą „Kumulacja Dobrej Woli”. Ma on formę konkursu grantowego. Jego założeniem jest wspieranie lokalnych inicjatyw pracowniczych, mających na celu pomoc najbardziej potrzebującym. W jego ramach uczestnicy zgłaszają własne inicjatywy wolontariackie, w których wskazują kogo i w jaki sposób chcą wesprzeć. Program jest realizowany dwa razy w roku[5].

Bezpieczna rozrywka[edytuj | edytuj kod]

Jednym z priorytetów Fundacji jest promowanie odpowiedzialnej rozrywki i edukacja nt. ryzyka uzależnienia od hazardu. W tym celu od 2010 roku Fundacja realizuje program „Bezpieczna Rozrywka”. W jego ramach prowadzi działalność badawczą, edukacyjną i szkoleniową oraz współpracuje z najlepszymi krajowymi i zagranicznymi ekspertami z dziedziny uzależnienia od hazardu. Swoje działania adresuje do ogółu społeczeństwa i do wybranych grup - ekspertów, sprzedawców Lotto i pracowników Totalizatora Sportowego, studentów. Fundacja przeprowadziła badania społeczne dotyczące ryzyka uzależnień w Polsce, włączyła się w organizację konferencji dla terapeutów oraz zorganizowała konkurs na najlepszą pracę magisterską dotyczącą tej tematyki. Dodatkowo, wraz z Totalizatorem Sportowym uruchomiła telefoniczną linię wsparcia 800 100 800 dla osób korzystających z gier liczbowych i loterii pieniężnych. Szkoli także sprzedawców Lotto i pracowników Totalizatora Sportowego jak rozpoznawać symptomy grania problemowego i patologicznego oraz jak promować odpowiedzialne i kontrolowane granie.

Filantropia[edytuj | edytuj kod]

W obszarze filantropii Fundacja wspiera inicjatywy innych organizacji i instytucji non-profit, które wpisują się w jej strategię, ze szczególnym uwzględnieniem popularyzacji aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży oraz ułatwiania dostępu do kultury. Współpracowała m.in. z Instytutem Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka, Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji, Salezjańską Organizacją Sportową, Stowarzyszeniem Siemacha i z wieloma innymi. Jest też patronem Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki TPD "Helenów".

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Program Kumulacja Aktywności. Fundacja Lotto. [dostęp 2014-01-22].
  2. Stypendium na Medal. Fundacja Lotto. [dostęp 2014-01-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-01-16)].
  3. Program 1/1 mistrz i uczeń. Fundacja Lotto. [dostęp 2014-01-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-01-16)].
  4. Program Milion Przygód z Książką. Fundacja Lotto. [dostęp 2014-01-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-01-16)].
  5. Program Wolontariat. Fundacja Lotto. [dostęp 2014-01-22].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]