Gablinu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Gablinu[1], też Gablini[2] (w transliteracji z pisma klinowego zapisywane uruGab-li-ni, też Ga-ba-li-ni i Ga-ba-li-in-ni)[1][2] - nazwa dwóch mezopotamskich miast wzmiankowanych w tekstach z I tys. p.n.e.

Pierwsze miasto Gablini leżało najprawdopodobniej w pobliżu Nippur, jako że jego nazwa wymieniana jest w dokumentach prawnych pochodzących właśnie z Nippur, pochodzących z okresu nowobabilońskiego i perskiego[1][2]. Drugie miasto Gablini, które leżeć musiało nad środkowym Eufratem, wzmiankowane jest w jednej z kronik nowobabilońskich, w jej fragmencie opisującym wydarzenia z 10 roku panowania babilońskiego króla Nabopolassara (616 r. p.n.e.)[1][2]. Zgodnie z tym fragmentem pod miastem Gablini w miesiącu abu zgromadzić się miała armia asyryjska, przeciw której wyruszył król Nabopolassar[3]. 12 dnia miesiąca abu doszło do wielkiej bitwy pod tym miastem, z której zwycięsko wyjść miał Nabopolassar[3]. Jeszcze tego samego dnia samo Gablini wpaść miało w ręce Babilończyków[3]. W miesiącu tašrītu armia asyryjska, wsparta wojskami egipskimi, wykonała kontratak docierając ponownie pod Gablini, ale później zmuszona została do wycofania się[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Unger E., Weidner E., Gablinu, w: Reallexikon ..., s. 130-131.
  2. a b c d Grayson A.K., Assyrian ..., s. 255.
  3. a b c d Grayson A.K., Assyrian ..., s. 91.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Grayson A.K., Assyrian and Babylonian Chronicles, Eisenbrauns, 2000.
  • Unger E., Weidner E., Gablinu, w: Reallexikon der Assyriologie, tom 3 (Fabel-Gyges), Walter de Gruyter, Berlin - New York 1957-1971, s. 130-131.