Gatunek najmniejszej troski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kategoria zagrożenia (CKGZ)
EX EW CR EN VU NT LC
Horizontal rule line (black-blue).gif
Kategoria: niższego ryzyka

Gatunek najmniejszej troski (niższego ryzyka) – w znaczeniu ogólnym to gatunek, którego Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody i Jej Zasobów nie uznaje za w większym lub mniejszym stopniu zagrożony wyginięciem (ang. least concern) lub nawet bliski zagrożenia (ang. near threatened). Do tej kategorii nie zalicza się też gatunków, które według kategorii stosowanych w latach 1994-2001 klasyfikowane były jako uzależnione od zabiegów ochronnych (ang. conservation dependent).

Do gatunków najmniejszej troski zalicza się taksony o znacznych zasobach, takie jak np.: dzik, góralek syryjski, bocian białobrzuchy i jałowiec pospolity.

Gatunek nie może zostać zaliczony do kategorii najmniejszej troski, jeśli liczebność jego populacji nie jest wystarczająco rozwinięta. Potrzebne są więc dokładne informacje dotyczące ryzyka zagrożenia wyginięciem: zasięg występowania i wielkość populacji.

Od 2001 r. kategorii przypisywany jest, zgodnie z wytycznymi IUCN (wersja 3.1), akronim „LC”. Jednakże około 20% gatunków sklasyfikowanych jako „najmniejszej troski” (3261 z 15636) w katalogu IUCN posiada akronim „LR/lc” lub „lc”, co oznacza, że odpowiednie nowsze badania w dziedzinie określenia stanu populacji nie zostały przeprowadzone.

Chociaż kategoria „najmniejszej troski” nie jest uważana za jedną z typowych kategorii Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych przez IUCN, w wersji księgi z 2006 r. zaliczono do niej 15636 zwierząt i roślin. Liczba zwierząt zaliczonych do tej kategorii wynosi 14033, w tym jeden nowy gatunek żaby latającej[1]. Jako gatunki najmniejszej troski uznano również 101 podgatunków zwierząt, 1410 gatunków, 55 podgatunków i 35 odmian roślin. Na liście znalazły się również dwie subpopulacje australijskich i południowoafrykańskich koleni pospolitych. Na liście nie zostały sklasyfikowane organizmy zaliczane do królestw grzybów i protistów, znalazły się tam jednak cztery ich gatunki. Również człowiek traktowany jest jako gatunek najmniejszej troski[2].

Bliźniacze klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Komitet ds. Statusu Zagrożenia Dzikiej Przyrody w Kanadzie oznacza organizmy, które nie są zagrożone wyginięciem i ich populacje są wystarczająco liczne, aby oznaczyć je akronimem „NAR” (ang. Not At Risk).
  • Amerykańska organizacja The Nature Conservancy używa oznaczenia „G5” (dla kategorii Secure, ang. pewny, niezagrożony), jeśli populacje danego gatunku są „obecne, zasięg ich występowania jest duży i organizmy te są pewne w swej egzystencji”.


Przypisy

  1. Philautus sp. nov. 'Kalpatta' – Least Concern (ang.). [dostęp 12 sierpnia 2008].
  2. IUCN Red List - Homo sapiens (Human) (ang.). [dostęp 15 kwietnia 2011].