Gra w krokieta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gra w krokieta
Ilustracja
Autor

Leon Wyczółkowski

Rodzaj

obraz

Data powstania

1895

Medium

olej na płótnie

Wymiary

163 × 135 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Łódź

Lokalizacja

Muzeum Sztuki

Gra w krokietaimpresjonistyczny obraz olejny polskiego malarza Leona Wyczółkowskiego z 1895 roku, znajdujący się w Galerii Sztuki Dawnej w Muzeum Pałac Herbsta, będącego oddziałem Muzeum Sztuki w Łodzi[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Na obrazie znajdują się trzy kobiety grające w krokieta, to jest grę ogrodową polegającą na uderzaniu młotkiem w drewniane kule, celem przetoczenia ich przez druciane bramki. Scena z obrazu ma miejsce latem, w upalne popołudnie. Od lewej strony na postacie pada jaskrawe światło, kładące się szerokimi refleksami, tworząc poświaty wokół kobiet i niwelując ich kontury. Wyczółkowski próbował uchwycić jednocześnie ruch kobiet, zwielokrotniając zarysy postaci. Obraz został namalowany szerokimi oraz miejscami płaskimi barwnymi plamami[2].

Istnieją trzy studia olejne obrazu – dwa powstałe w 1892 roku, znajdujące się w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz jedno powstałe w latach 1892–1895, znajdujące się w Muzeum Narodowym w Warszawie[3]. Ponadto Muzeum Narodowe w Krakowie posiada w zbiorach mniejszą wersję obrazu (90 × 77 cm)[4]. Obraz przez Wyczółkowskiego nie był wystawiany – został od razu sprzedany osobie prywatnej, w przeciwieństwie do jego mniejszej wersji z muzeum w Krakowie, prezentowanej w 1895 roku w salonie sztuki Aleksandra Krywulta[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Leszek Lubicki, Leon Wyczółkowski „Gra w krokieta” [online], Popularyzator: Polskie Malarstwo przełomu XIX/XX wieku [dostęp 2023-03-26] (pol.).
  2. Wacława Milewska: Gra w krokieta. Muzeum Narodowe w Krakowie. [dostęp 2023-03-26]. (pol.).
  3. Renata Higersberger: Gra w krokieta. Muzeum Narodowe w Warszawie. [dostęp 2023-03-26]. (pol.).
  4. Marta Ertman, Malarstwo polskie od XVII do początku XX wieku w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2009.