Grasberg (Indonezja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Gower (dyskusja | edycje) o 15:33, 12 sty 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Wyrobisko kopalni Grasberg (w tle Góry Śnieżne)

Okręg Wydobywczy Grasberg (ang. Grasberg Minerals District) – indonezyjska kopalnia miedzi, srebra i złota położona w Górach Śnieżnych na wyspie Nowa Gwinea.

Kopalnia została otwarta w 1972 roku. Jest jedną z największych na świecie kopalni miedzi i złota oraz największą kopalnią w Indonezji. Znajduje się na wysokości około 4000 m n.p.m. w mieście Tembagapura w prowincji Papua.

Historia

Złoża polimetaliczne w Górach Śnieżnych na Nowej Gwinei zostały odkryte w 1936 roku przez ekspedycję badawczą holenderskiego geologa Jean–Jacques'a Dozy. Natrafiła ona na szczyt górski o wysokości około 4000 m n.p.m., który został opisany w raporcie z wyprawy jako Ertsberg. W toku badań próbek skał okazało się, że jest on zbudowany z bogatej w metale rudy, a jej głównym składnikiem jest miedź.

W 1959 roku amerykańska gazeta New York Times opublikowała artykuł o tym znalezisku. Raportem z holenderskiej ekspedycji zainteresował się koncern wydobywczy Freeport-McMoRan, który postanowił zainwestować w wydobycie miedzi na Nowej Gwinei. W 1967 roku w Genewie doszło do konferencji, podczas której amerykańska firma uzyskała dla siebie od rządu Indonezji wyłączną koncesję na eksploatację złóż w Górach Śnieżnych.

W ciągu pięciu lat wybudowano infrastrukturę drogową, kombinat górniczy i miasto Tembagapura. W 1972 roku rozpoczęto eksploatację pierwszego pola wydobywczego – Ertsberg. W międzyczasie poszukiwano w Górach Śnieżnych podobnie zbudowanego szczytu górskiego. Odkryto go w latach 80. XX wieku. Na Grasbergu poza miedzią stwierdzono również występowanie złota i srebra.

W 1988 roku otwarto na górze Grasberg nową kopalnię, w której wydobycie rozpoczęto w 1990 roku. Obecnie jest ona największą kopalnią odkrywkową złota na świecie i trzecią co do wielkości kopalnią miedzi.

Charakterystyka

Okręg Wydobywczy Grasberg ma charakter kopalni odkrywkowej i znajduje się w zachodniej części masywu górskiego Gór Śnieżnych. Pole wydobywcze zajmuje powierzchnie 10 000 ha. Pierwotnie wydobycie odbywało się na wysokości 4200 m. n.p.m.. Pod koniec lat 90. XX wieku prowadzone było na wysokości 3000 m. n.p.m.. Najniżej położone pokłady rudy stwierdzono na wysokości 2700 m. n.p.m..

Badania przeprowadzone przez koncern Freeport-McMoran wykazały, że otwarta w 1988 roku kopalnia Grasberg zawiera największą pojedynczą rezerwę złota na świecie i drugą co do wielkości rezerwę miedzi.

Linki zewnętrzne