Guz liściasty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Guz liściasty
tumor phylloides
ICD-10 [1]

Guz liściasty (łac. tumor phylloides, ang. phyllodes tumor, PT) – nowotwór gruczołu mlekowego, w większości przypadków łagodny. Zmiany złośliwe mają tendencję tylko do lokalnych nawrotów, naciekając podścielisko.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Guz liściasty w przekroju przypomina przekrojona główkę kapusty, skąd pochodzi jego nazwa. W większości przypadków guz ma strukturę zrazikową i torbielowatą.

Nowotwór ten wywodzi się z podścieliska zrazików, rzadziej z gruczolakowłókniaków. Guzy mogą być drobne, o średnicy 3–4 cm, ale większość osiąga olbrzymie rozmiary rozpychając pierś. Od gruczolakowłókniaków odróżnia je bogatsze podścielisko łącznotkankowe i większa komórkowość guza.

Obraz kliniczny[edytuj | edytuj kod]

Nowotwór ten charakteryzuje się bardzo szybkim wzrostem (w ciągu paru tygodni może nastąpić znaczne powiększenie piersi do olbrzymich rozmiarów. Zwykle nie nacieka podścieliska, nie powoduje zmian skórnych i owrzodzenia brodawki sutkowej. Większość guzów usuwa się chirurgicznie, zmiany złośliwe mogą nawracać. 15% guzów może dawać odległe przerzuty.[potrzebne źródło]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.