Hódgép

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hódgép
Ilustracja
Hódgép Aerotrak
Państwo

 Węgry

Siedziba

Hódmezővásárhely

Data założenia

1974

Data likwidacji

2000

Prezes

Tibor Szolár

brak współrzędnych
Hódgép Puli
Hódgép Puli Cabriolet

Hódgép – węgierski producent maszyn specjalistycznych oraz mikrosamochodów z siedzibą w Hódmezővásárhely działający w latach 1974–2000.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo Hódgép założone zostało w 1974 roku w węgierskim mieście Hódmezővásárhely na południu kraju, za cel obierając rozwój maszyn specjalistycznych[1]. Do końca lat 70. XX wieku firma wyspecjalizowała się w wytwarzaniu przyczep rolniczych do przewozu zbóż, a także ciągników samolotowych[1]. Produkty Hódgép dla rolników zdobyły popularność na terenie Związku Radzieckiego[1], z kolei pojazdy Aerotrak wykorzystywane na lotniskach zdobyły uznanie poza Żelazną kurtyną, trafiając na masową skalę do nabywców m.in. w RFN, jak i Stanach Zjednoczonych[1].

Puli[edytuj | edytuj kod]

Na początku lat 80. XX wieku zarząd Hódgép uzyskał polecenie zdywersyfikowania charakteru wytwarzanych przez siebie produktów od ówczesnych władz Węgierskiej Republiki Ludowej[1]. Motywowane to było uzyskaniem dewiz[1], w efekcie czego Hódgép postanowił rozpocząć prace nad małolitrażowym mikrosamochodem na wzór spopularyzowanych po kryzysie paliwowym konstrukcji francuskich takich firm jak Aixam czy Ligier[1].

W 1987 roku uruchomiono produkcję modelu Puli, nazwanego od spopularyzowanej na Węgrzech charakterystycznej rasy psa puli[1]. Samochód trafił do sprzedaży nie tylko lokalnie, ale i do krajów Europy Zachodniej – głównymi rynkami została Francja i RFN[2]. Przekształcenie własnościowe Hódgépa po upadku WRL w formie nabycia przez prywatnych właścicieli przyniosło obszerną modernizację mikrosamochodu Puli[2]. Początkowo napędzany tylko przez wysokoprężną jednostkę, w 1991 roku ofertę poszerzył także wariant w pełni elektryczny o nazwie Puli 2E[2]. Samochód obszernie zmodernizowano, a ofertę poszerzył także wariant kabriolet oraz furgon[2].

Schyłek[edytuj | edytuj kod]

W pierwszej połowie lat 90. XX w. nowi właściciele węgierskiego przedsiębiorstwa intensywnie poszukiwali nowego inwestora, znajdując wstępnie szwajcarskiego przedsiębiorcę Bruno Frindeza[2]. Ten obiecywał uruchomić sprzedaż elektrycznych Puli 2E w Szwajcarii pod własną marką, jednak po dostarczeniu samochodów Węgrzy nie uzyskali zapłaty, a przedsiębiorca okazał się oszustem skazanym później za to na karę więzienia[2]. Hódgép w początkowych latach epoki postkomunistycznej zmagał się z pogłębiającymi się problemami finansowymi, w efekcie czego produkcja mikrosamochodu, z którym wiązano duże nadzieje, dobiegła końca w 1998 roku[2]. Wariant elektryczny wytwarzano z kolei do 2000 roku, z głównymi rynkami zbytu w Szwajcarii i Niemiec[2]. Na początku XXI wieku węgierska firma zniknęła z rynku.

Modele samochodów[edytuj | edytuj kod]

Historyczne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h Puli – zapomniana marka z Węgier. [dostęp 2022-01-13]. (pol.).
  2. a b c d e f g h Puli. [dostęp 2022-01-13]. (pol.).