Harry Potter i Komnata Tajemnic

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy powieści. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Harry Potter i Komnata Tajemnic
Harry Potter and the Chamber of Secrets
Okładka książki
Autor Joanne Kathleen Rowling
Miejsce wydania Wielka Brytania
Język angielski
Data I wyd. 2 lipca 1998 (UK),
2 czerwca 1999 (USA)
Wydawca Bloomsbury Publishing
Tematyka Fantasy
Typ utworu Powieść
Data I wyd. polskiego 13 września 2000
Pierwszy wydawca polski Media Rodzina
Przekład Andrzej Polkowski
poprzednia
Harry Potter i Kamień Filozoficzny
następna
Harry Potter i więzień Azkabanu
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach

Harry Potter i Komnata Tajemnic (ang. Harry Potter and the Chamber of Secrets) – druga część książki z cyklu Harry Potter.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Po drugim, lecz pierwszym świadomym zwycięstwie Harry'ego nad Lordem Voldemortem w podziemiach Hogwartu, zaczęły się wakacje. Lecz zanim zaczął się drugi rok nauki w Hogwarcie, Pottera odwiedził Zgredek, domowy skrzat. Ostrzegł on Harry’ego przed powrotem do szkoły. Gdy czarodziej nie chciał przyrzec mu, że nie wróci do magicznej placówki edukacyjnej, skrzat użył magii, w wyniku czego Harry otrzymał od wujostwa dożywotni szlaban. Z opresji uratowali go Weasleyowie – Fred, George i Ron, którzy potajemnie przylecieli po niego latającym Fordem Anglią ich ojca.
Początek roku nie zapowiadał niczego niezwykłego. Przełom dokonał się dopiero w Halloween, kiedy to kotka Argusa Filcha, Pani Norris została przez kogoś spetryfikowana, a na jednej ze ścian pojawło się ostrzeżenie – legendarna Komnata Tajemnic została otwarta, a więzionego w niej przez stulecia Potwora Slytherina uwolniono. Wkrótce doszło do kolejnych petryfikacji. Ogłoszono też, że jeśli ataki nie ustaną, szkoła miała być zamknięta. Harry, Hermiona i Ron wpadli na trop, który doprowadził ich do Komnaty Tajemnic, ratując tym samym szkołę.

Ważniejsze nowe postacie[edytuj | edytuj kod]

Rozdziały w książce[edytuj | edytuj kod]

 1. Najgorsze urodziny (The Worst Birthday)
  Wuj Vernon jest zły na to, że Hedwiga robi raban w domu, ponieważ nie pozwala na jej wypuszczanie z klatki. Dursleyowie lekceważą urodziny Harry'ego i każą mu siedzieć w jego pokoju, ponieważ na kolację zaprosili ważnych gości – Masononów - w celu omówienia transakcji.
 2. Ostrzeżenie Zgredka (Dobby's Warning)
  Harry po wejściu do pokoju, podczas gdy Dursleyowie podejmują gości, zostaje zaskoczony przez Zgredka – domowego skrzata, który mówi mu, że w tym roku w Hogwarcie jest spisek, i że Harry nie jest bezpieczny. Zgredek chcąc powstrzymać Harry'ego przed powrotem do szkoły zatrzymywał listy od Rona, Hermiony i Hagrida, aby ten sądził, że nikt o nim nie pamięta. Harry nie ma zamiaru posłuchać ostrzeżenia, więc Zgredek używa zaklęcia swobodnego zwisu i roztrzaskuje miskę z leguminą o podłogę w kuchni – wina spada na Harry'ego. Otrzymuje on list z Ministerstwa Magii, zawierający ostrzeżenie za użycie czarów w obecności mugoli, który czyta wuj Vernon i zamyka Harry'ego w pokoju, by powstrzymać go od powrotu do Hogwartu. Na szczęście na ratunek przychodzi Ron, Fred i George.
 3. Nora (The Burrow)
  Harry z pomocą Freda, George'a i Rona ucieka Fordem Anglią do Nory - domu Weasleyów. Opowiada braciom, że Zgredek chciał go powstrzymać od powrotu do szkoły.
 4. W księgarnii Esy i Floresy (At Flourish and Blotts)
  Harry wraz z Weasleyami chce udać się na zakupy na ulicę Pokątną. Pierwszy raz podróżując za pomocą proszku Fiuu przez przypadek trafia na ulicę Śmiertelnego Nokturnu i nie wie jak trafić na Pokątną. Niespodziewanie spotyka tam Hagrida, a następnie Hermionę. W końcu odnajduje Weasleyów. Wszyscy razem udają się do księgarni Esy i Floresy, gdzie mają zamiar kupić podręczniki i gdzie miało odbyć się spotkanie autorskie z Gilderoyem Lockhartem podpisującym swoją nową autobiografię: Moje magiczne ja. Lockhart, gdy zauważa Harry'ego, daje mu komplet swoich książek oraz oświadcza, że będzie jego nowym nauczycielem. W księgarni pojawia się też rodzina Malfoyów, Lucjusz kpi sobie z Weasleyów, w wyniku czego on i Artur wdają się w bójkę.
 5. Wierzba bijąca (The Whomping Willow)
  W dniu wyjazdu do Hogwartu Harry i Weasleyowie jadą na dworzec King's Cross. Harry i Ron nie mogąc przejść przez barierkę, która nie chciała ich przepuścić, nie zdążają na pociąg. Ron wpada na pomysł by polecieć do szkoły samochodem ojca. Wkrótce odnajdują pociąg Londyn-Hogwart, którego śladem podążają do szkoły, jednak w pobliżu celu podróży, samochód się psuje, w wyniku czego spada na ziemię i uderza w bijącą wierzbę, podczas upadku różdżka zostaje złamana. Drzewo mści się na samochodzie, który wyrzuca chłopców i bagaże za swego wnętrza i ucieka do Zakazanego Lasu. Harry'ego i Rona odnajduje profesor Snape, wzywa McGonagall, która karze chłopców.
 6. Gilderoy Lockhart (Gilderoy Lockhar)
  Ron za rozbicie samochodu dostaje wyjca od mamy. Lockhart na pierwszej lekcji Obrony przed Czarną Magią przynosi chochliki kornwalijskie, nie może sobie jednak poradzić z szalejącymi chochlikami, które demolują klasę.
 7. Szlamy i szepty (Mudbloods and Murmurs)
  Harry'ego wcześnie budzi Oliver Wood zaganiając go na trening quidditcha. Harry zjawia się na boisku, gdzie pojawia się także drużyna Ślizgonów z pisemnym pozwoleniem od Snape'a na trening w celu wypróbowania nowego szukającego. Okazuje się, że nowym zawodnikiem został Draco Malfoy, jegi ojciec kupił całej drużynie nowe miotły. Hermiona oburzona zachowaniem Ślizgonów, dołącza do kłótni, w wyniku czego Malfoy nazywa ją szlamą (wulgarne określenie czarodzieja z rodziny mugoli). Ron stając w obronie Hermiony próbuje ukarać Malfoya zaklęciem, jednak jego złamana różdżka odwraca zaklęcie przeciwko niemu, wywołując wymioty ślimakami. Po południu Harry i Ron odrabiają karę – Ron idzie czyścić srebra do Izby Pamięci, a Harry odpisywać na listy fanów Lockharta. W jego gabinecie słyszy głos, którego nikt inny nie słyszy.
 8. Przyjęcie w rocznicę śmierci (The Deathday Party)
  Po treningu quidditcha, Filch przyłapuje Harry'ego na tym, że ubrudził podłogę błotem z butów. Zabiera go do swojego biura, Harry jednak wychodzi bez żadnej kary, ponieważ w tym samym czasie narobił hałasu i wywabił woźnego z biura. W czasie jego nieobecności Harry dowiaduje się, że Filch próbuje nauczyć się magii przez Wmiguroka – korespondencyjny kurs czarodziejski. Harry zostaje zaproszony przez Prawie Bezgłowego Nicka na przyjęcie w rocznicę śmierci, która wypada w Noc Duchów, gdzie idzie z Ronem i Hermioną. Po niezbyt udanym przyjęciu Harry znów słyszy bezcielesny głos, podążając na nim przyjaciele odnajdują spetryfikowaną Panią Norris powieszoną na ogon na ścianie oraz napis: „KOMNATA TAJEMNIC ZOSTAŁA OTWARTA, STRZEŻCIE SIĘ WROGOWIE DZIEDZICA”. Po chwili na pustym korytarzu zjawiają się uczniowie i nauczyciele wracający z uczty. Podejrzenia padają na Harry'ego.
 9. Napis na ścianie (The Writing on the Wall)
  Na lekcji historii magii Hermiona prosi profesora Binnsa by opowiedział legendę Komnaty Tajemnic, która głosi, że Slytherin miał zbudować tajną komnatę i uwięzić w niej grozę, oraz że nie będzie można jej otworzyć póki nie zjawi się jego dziedzic. Profesor Binns twierdzi, że to jest tylko mit, którym straszy się naiwnych. Hermiona podejrzewa, że Malfoy jest dziedzicem Slytherina i wpada na pomysł by uwarzyć eliksir wielosokowy, by mogli zamienić się w Crabbe'a, Goyla oraz Milicentę Bulstrode i wypytać Dracona. Podstępem kradną ze zbiorów Snape'a brakujące składniki eliksiru, który ważą potajemnie w unikanej przez uczniów łazience, gdzie mieszka duch Jęcząca Marta.
 10. Złośliwy tłuczek (The Rogue Bludger)
  Podczas meczu quidditha Gryffindoru ze Slytherinem dochodzi do niecodziennego zdarzenia: jeden z tłuczków ściga Harry'ego, by zrzucić go z miotły. Tłuczkowi w końcu udaje się uderzyć Harry'ego w rękę, łamiąc ją. Harry ostatkiem sił łapie znicz, Gryfoni wygrywają. Lockhart, przekonany o swojej doskonałości chce naprawić rękę Harry'emu, jednak zamiast tego usuwa mu kości, co powoduje, że Harry musi spędzić noc w Skrzydle Szpitalnym. W nocy odwiedza go Zgredek. Harry dowiaduje się, że to on zablokował barierkę na dworcu i zaczarował tłuczek. Pojawia się kolejna spetryfikowana ofiara – Colin Creevey, chłopiec z Gryffindoru.
 11. Klub pojedynków (The Duelling Club)
  Harry wychodzi w niedzielę ze szpitala i odwiedza łazienkę Jęczącej Marty, gdzie zastaje Rona i Hermionę warzących eliksir wielosokowy. W międzyczasie Lockhart zakłada Klub pojedynków. W czasie pojedynku Harry'ego z Malfoyem, ten drugi wyczarowuje węża, okazuje się, że Harry zna język węży (czego nie był świadom), ponieważ powstrzymał węża od zaatakowania Justyna Finch-Fletchleya. Od tego momentu cała szkoła podejrzewa Harry'ego o to, że to on jest Dziedzicem Slytherina. Następnego dnia w bibliotece kilku Puchonów rzuca na niego oskarżenia. Po tym zajściu dochodzi do kolejnej napaści – na Justyna i ducha – Prawie Bezgłowego Nicka
 12. Eliksir wielosokowy (The Polyjuice Potion)
  Harry ląduje u Dumbledore'a, gdzie nęka go poczucie, że wyrzucą go ze szkoły. Dumbledore nie oskarża Harry'ego o te napaści. Eliksir wielosokowy w końcu jest gotowy, więc w czasie Ferii Bożonarodzeniowych Harry i Ron przemieniają się w Crabba i Goyla i idą przepytać Malfoya, który mówi im, że to nie on jest dziedzicem Slytherina. Gdy wracają do łazienki, Hermiona jest cała pokryta kocim futrem.
 13. Bardzo sekretny dziennik (The Very Secret Diary)
  W czasie walentynek Lockhart chce wzmocnić morale szkoły, wynajmuje więc grupę kupidynów, aby śpiewały każdemu walentynkowe piosenki. Harry znajduje w łazience Jęczącej Marty tajemniczy dziennik. Gdy zaczyna w nim pisać okazuje się, że w ten sposób może rozmawiać z tajemniczym Tomem Riddlem, który pokazuje mu wspomnienie z lat, gdy był w uczniem szkoły, kiedy Komnata Tajemnic była otwarta. Wspomnienie sugeruje, że za otwarcie komnaty odpowiada Hagrid.
 14. Korneliusz Knot (Cornelius Fudge)
  Ktoś kradnie Harry'emu dziennik Riddle'a. Nadchodzi czas meczu quidditcha z Puchonami, lecz zaraz przed meczem dochodzi do napaści na Hermionę i Penelopę Clearwater. Mecz zostaje odwołany. Harry i Ron idą do Hagrida, chcąc dowiedzieć się, czy to on otworzył Komnatę Tajemnic, jednak przeszkadza im w tym Dumbledore, Knot i Lucjusz Malfoy. Pan Malfoy zawiesza Dumbledore'a, a Knot zabiera Hagrida do Azkabanu. Hagrid odchodząc mówi głośno, że Harry i Ron (ukryci pod peleryną-niewidką) powinni iść za pająkami.
 15. Aragog (Aragog)
  W szkole wprowadzono nowe środki bezpieczeństwa – nie wolno było odwiedzać chorych, nauczyciele mają odprowadzać uczniów na lekcje i patrolować korytarze. Harry z Ronem postanawiają posłuchać rady Hagrida i śladem pająków trafiają do Zakazanego Lasu. W głębi lasu spotykają olbrzymie pająki oraz ich przywódcę – Aragoga, który mówi im, że Hagrid nie otworzył Komnaty, oraz że nie on jest potworem Slytherina, a wręcz przeciwnie. Pająki panicznie boją się tamtego stworzenia. Stary pająk pozwala swym potomkom pożreć chłopców, jednak w samą porę ratuje ich samochód pana Weasleya.
 16. Komnata Tajemnic (The Chamber of Secrets)
  Podczas śniadania Ginny próbuje powiedzieć coś Harry'emu i Ronowi o Komnacie Tajemnic, przerywa im Percy. Dzięki notce Hermiony, którą odkryli w jej nieruchomej dłoni odkryli, co jest potworem Slytherina – jest to Bazyliszek. Jego wzrok ma moc zabijania, jednak okazuje się, że nikt nie zginął, bo nie spojrzał mu prosto w oczy. Gdy Harry i Ron chcą poinformować o tym nauczycieli okazuje się, że potwór Slytherina porwał Ginny. Harry i Ron podsłuchują Lockharta, który przez cały rok przechwalał się, że wie wszystko o Komnacie Tajemnic. Został wysłany przez resztę ciała pedagogicznego, by zabić potwora. Chłopcy przyłapują profesora mającego zamiar uciec, zmuszają go, by poszedł z nimi ratować Ginny. Zgodnie z podejrzeniami Harry'ego, wejście do Komnaty znajduje się w łazience Jęczącej Marty, skąd trafiają do tunelu. Lockhartowi udaje się odebrać różdżkę Ronowi, jednak gdy próbuje on rzucić zaklęcie zapomnienia, godzi ono jego samego (powodując u niego całkowitą amnezję), a w dodatku powoduje zawalenie się sklepienia tunelu. Przyjaciele zostają rozdzieleni, więc Harry udaje się dalej samotnie.
 17. Dziedzic Slytherina (The Heir of Slytherin)
  Harry wchodzi do Komnaty Tajemnic, gdzie widzi nieprzytomną Ginny oraz spotyka Toma Riddle'a, którego prosi o pomoc. W czasie rozmowy Tom wyjawia Harry'emu całą prawdę, że to on jest prawdziwym dziedzicem Slytherina, oraz że stał się Lordem Voldemortem. Pojawia się Fakwes z Tiarą Przydziału, a Riddle wzywa bazyliszka. Harry wyciąga z Tiary miecz, którym przebija potworowi podniebienie, jednak jeden z jego jadowych kłów przebija chłopcu ramię. Faweks ratuje Harry'ego swymi leczącymi łzami, dzięki czemu może pokonać Riddle'a przebijając dziennik kłem.
 18. Nagroda Zgredka (Dobby's Reward )
  Feniks pomaga Harry'emu, Ronowi, Lockhartowi i Ginny wydostać się z Komaty. Harry idzie do gabinetu prof. McGonagall, gdzie niespodziewanie zastaje Dumbledore'a i opowiada całą historię. W czasie rozmowy do gabinetu wpada Lucjusz Malfoy ze Zgredkiem. Lucjusz zarzuca Dumbledore'owi, że wrócił bez zgody rady, jednak Dumbledore mu odpowiada, że odkrył szantaż Malfoya wobec rodzin członków rady, a także że otrzymał dzisiaj deszcz sów z prośbą o powrót do szkoły po zniknięciu Ginny. Gdy Malfoy wzburzony odchodzi, Harry chce podstępem uwolnić Zgredka – wkłada do dziennika skarpetkę i daje go Malfoy’owi, oskarżając go o podrzucenie go Ginny. Ten daje go Zgredkowi, który znajduje skarpetkę. Jest wolny! Wściekły Malfoy wyciąga różdżkę grożąc Harry'emu, ale Zgredek staje w jego obronie. Pani Pomfrey udaje się obudzić wszystkich spetryfikowanych sokiem mandragory, Harry idzie na nocną ucztę, gdzie zjawia się Hagrid i Hermiona. Gryffindor zdobywa puchar domów.

Informacje wydawnicze książki[edytuj | edytuj kod]