Henryk Czich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Henryk Czich
Imię i nazwisko Henryk Czich
Data i miejsce urodzenia 29 listopada 1961
Halemba, Ruda Śląska[1]
Instrument klawisze
Gatunek pop, rock, blues
Zawód piosenkarz
Aktywność od 1981
Współpracownicy
Mirosław Breguła
Zespół
Universe
Strona internetowa

Henryk Czich (ur. 29 listopada 1961 w Halembie - dzielnicy Rudy Śląskiej[1]) - polski wokalista, gitarzysta, klawiszowiec, kompozytor i autor tekstów. Współzałożyciel zespołu muzycznego Universe. Utworzył go w 1981 r. razem z Mirosławem Bregułą. Nazwa zespołu nawiązuje do fascynacji Breguły grupą The Beatles, a inspirowana była kompozycją Johna Lennona i Paula McCartneya pt. "Across the Universe".

Henryk-czich-3-universe.jpg

Henryk Czich jest autorem przebojów grupy, takich jak Deszczowa nieznajoma. Po śmierci w 2007 roku Mirosława Breguły został liderem zespołu i jego głównym wokalistą. Współzałożyciel Centrum Terapii Jąkania w Mikołowie i trener "Nowej mowy", Mikołowianin Roku 2008, jest również pomysłodawcą koncertów charytatywnych "Szansa na sukces. Dzieci - dzieciom".

Henryk Czich gra na instrumentach klawiszowych. Jest jednym z siedmiu członków zespołu. Podobnie jak Mirosław Breguła, posiada charakterystyczny delikatny głos. Obecnie wspierany jest wokalnie przez gitarzystę Universe, Wojciecha Wesołka. Grupa nadal gra i koncertuje.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 1,0 1,1 Koncert Universe w Rudzie Śląskiej. rudaslaska.naszemiasto.pl, 26 lutego 2013. [dostęp 17 stycznia 2015].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]