Iwona Petry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Iwona Petry
Imię i nazwisko Iwona Petrykowska
Data
i miejsce urodzenia
28 maja 1975
Warszawa,
 Polska

Iwona Petry, właściwie Iwona Petrykowska, obecnie Źrałek; (ur. 28 maja 1975 w Warszawie) - polska aktorka niezawodowa i fotomodelka.

Od 1999 jest żoną dziennikarza, Marcina Źrałka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Uczęszczała do LO im. Miguela de Cervantesa w Warszawie, później do liceum wieczorowego. Pierwszą jej pracą była posada w cukierni na Warszawskiej Starówce. Zaczęła też w tamtym okresie interesować się modą i aktorstwem. Uczęszczała na lekcje aktorstwa m.in. do wytwórni filmowej na ul. Chmielnej. Pierwszym filmowym epizodem okazała się mała rola w filmie Marka Piwowskiego Uprowadzenie Agaty.

W 1996 zadebiutowała pierwszą dużą rolą w filmie Szamanka w reżyserii Andrzeja Żuławskiego. Wtedy też skróciła swe nazwisko.

Nie odnajdując się w świecie show-biznesu, wyjechała z Polski i zaczęła podróżować (Anglia, Włochy, Nowy Jork, Paryż), pracując m.in. jako kelnerka, modelka i opiekunka do dzieci[1]. Pozowała też m.in. do polskiej edycji Playboya. W styczniu 2004 wydała zbiór opowiadań Gabinet żółcieni. W 2006 ukończyła studia zaoczne na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku historia sztuki.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]