Józef Dybus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Józef Dybus
Orwid
Data urodzenia

1918

Data i miejsce śmierci

29 lipca 1944
las obok Machowa

Przebieg służby
Siły zbrojne

Wojsko Polskie II RP
Bataliony Chłopskie

Jednostki

Oddział Partyzancki BCh Czernika

Stanowiska

zastępca dowódcy oddziału BCh

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Józef Dybus ps. „Orwid”, (ur. 1918, zm. 29 lipca 1944 w Machowie) – działacz ruchu ludowego, zastępca dowódcy oddziału Batalionów Chłopskich[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Przed wybuchem II wojny światowej odbył służbę wojskową. Po wybuchu wojny wstąpił w szeregi Batalionów Chłopskich. Po utworzeniu oddziału oddziału partyzanckiego BCh Czernika dowodzonego przez Stanisława Ordyka został w oddziale dowódcą drużyny zwiadu i zastępcą dowódcy oddziału. Brał udział w wielu akcjach bojowych, uczestnicząc m.in. w walkach na przyczółku baranowsko sandomierskim.

Poległ w walce z oddziałem niemieckim na który natknął się na skraju lasu pod Machowem. Po zakończeniu walk jego ciało z prowizorycznego grobu w lesie zostało przewiezione na cmentarz w Machowie. W ceremonii pogrzebowej oprócz miejscowej ludności uczestniczyli jego koledzy z partyzantki oraz oddelegowany pluton armii radzieckiej[2].

Dowódca oddziału Stanisław Ordyk napisaną przez siebie książkę pt. Hasło Wisła poświęcił Józefowi Dybusowi umieszczając w niej dedykację, cyt.

Pamięci Józefa Dybusa „Orwida” zastępcy dowódcy Oddziału Partyzanckiego BCh Czernika, poległego w walce z Niemcami w lesie machowskim, oraz wszystkim żołnierzom BCh ziemi tarnobrzesko-sandomierskiej, którzy życie swoje oddali za wolność Polski wspomnienia te poświęcam

[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stanisław Ordyk: Hasło Wisła. Kraków: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1970.
  • Jan Sokół: Konspiracja nad Wisłą i Sanem 1939-1944. Warszawa: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1970.