Klasztor Bernardynów w Mozyrzu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dawny klasztor bernardynów w Mozyrzu

Klasztor bernardynów w Mozyrzu – zespół budynków wzniesiony w XVII wieku w Mozyrzu z inicjatywy Stefana Łoszki, w drugiej połowie XVIII wieku przebudowany, obecnie w posiadaniu cerkwi prawosławnej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Klasztor bernardynów z kościołem pw. Św. Michała Achanioła ufundowany aktem z 30 sierpnia 1645 roku przez okoliczną szlachtę, ale kosztem głównie marszałkowicza mozyrskiego Michała Łozki. Zespół budynków powstawał w latach 1646–1654. Od 1761 do 1762 trwała budowa obiektu w stylu baroku wileńskiego, którą zainicjował marszałek mozyrski Kazimierz Oskierko[1]. Projektantem był architekt Aleksander Osiukiewicz. W 1832 klasztor bernardyński został zlikwidowany decyzją władz guberni mińskiej, siedem lat później w obiekcie umieszczono szpital.

Stanowiący część zespołu architektonicznego kościół św. Michała przebudowano po powstaniu styczniowym na sobór prawosławny, który od roku 1991 jest centrum eparchii mozyrsko-turowskiej moskiewskiej Cerkwi Prawosławnej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Maria Kałamajska-Saeed, Rosyjskie pomiary klasztorów skasowanych w roku 1832, Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika", Warszawa 2021, ISBN 978-83-66172-40-1

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]