Komisja Służb Publicznych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Komisja Służb Publicznych – jeden z organów Centralnego Rządu Tybetańskiego powołany na mocy postanowień Karty Tybetańczyków na Uchodźstwie z 14 czerwca 1991 (art. 100 - 105) i utworzony 11 lutego 1992[1].

Jest sukcesorką powołanego w 1973 Departamentu Kadr. Jej kompetencje są jednak znacznie większe i obejmują zatrudnianie oraz mianowanie wszystkich pracowników CRT, przeprowadzanie szkoleń dla pracowników oraz przyjmowanych kandydatów na urzędników, rozstrzyganie sporów między zatrudnionymi, formułowanie zasad regulujących zatrudnienie poszczególnych osób, wszystkie kwestie związane z awansami, a także przechodzeniem poszczególnych funkcjonariuszy na emeryturę.

Członków Komisji Służb Publicznych w liczbie od 2 do 4 plus przewodniczący[2] powołuje na wniosek Tybetańskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Dalajlama na pięcioletnią kadencję. Spotkania komisji odbywają się przynajmniej raz w miesiącu. Aby decyzje na nich podjęte mogły być uznane za wiążące, wymagana jest obecność przynajmniej 3 osób.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stf.org.pl.: KOMISJA SŁUŻB PUBLICZNYCH. [dostęp 2009-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (24 grudnia 2009)]. (pol.).
  2. Tibet.net.: Public Service Commission. [dostęp 2009-12-21]. (ang.).