Kyŏmik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Kyŏmik (겸익)(ur. V wiek; zm. VI wiek) – koreański mnich buddyjski, założyciel szkoły winai.

Na początku VI wieku udał się drogą morską do Indii. Było to w latach panowania chińskiego cesarza Wu (502549) z dynastii Liang. Przybył do Indii środkowych, gdzie przebywał w klasztorze Changqiena (prawdopodobnie Sangana-mahāvinaya-vihara[1]). Studiował sanskryt przez 5 lat i opanował go całkowicie. Głęboko także studiował Winaję.

Powrócił do Paekche w 526 r. razem z mistrzem Tipitaki Vedattą (kor. Paedatta). Przywiózł ze sobą Abhidharmapitakę oraz pięć wersji Winai, nie wiadomo jednak których.

Z całego kraju ściągnął 28 koreańskich uczonych i w klasztorze Hŭngnyun wspólnie przetłumaczono Winaję w 72 woluminach, tytułując pracę jako Pŏmbon adamjang obuyulmun (Sanskrycki tekst winai abhidharmy składający się z pięciu części). Uczniowie Kyŏmika Tamuk i Hyein (Hyerin?) napisali obszerny komentarz w 36 woluminach i efekt ich pracy został przedstawiony królowi. Król Sŏng (523-554) napisał wstęp zarówno do Abhidharmy jak i Winai. Teksty te zostały przekazane do budynku T'aeyo na przechowanie. Król chciał skopiować pisma i rozesłać je po kraju, ale jego śmierć nie pozwoliła na zrealizowanie tych planów.

Tłumaczenie Kyŏmika nie przetrwało do naszych czasów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Chung Byung-jo podaje nazwę klasztoru jako Sanghaya

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Red. Lewis R. Lancaster i C.S. Yu. Introduction of Buddhism to Korea. New Cultural Patterns. Asian Humanities Press. 1989 ISBN 0-89581-888-4
  • Byung-jo Chung: History of Korean Buddhism. Seoul: Jimoondang, 2007, s. 220. ISBN 978-89-88095-24-9.