Laodika (żona Mitrydatesa II)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Laodika (gr. Λαοδίκη, Laodíkē) – księżniczka syryjska z dynastii Seleucydów i królowa Pontu poprzez małżeństwo z Mitrydatesem II.

Laodika była jedną z córek i najmłodszym dzieckiem króla Syrii Antiocha II Theosa i Laodiki I[1]. Jej braćmi byli między innymi Seleukos II Kallinikos i Antioch Hieraks.

Mniej więcej w roku 242 p.n.e. jej rodzice zaaranżowali jej małżeństwo z królem Mitrydatesem II[2][3]. Ten związek był częścią politycznego sojuszu pomiędzy Syrią a Pontem. W 245 p.n.e. jej ojciec zaangażował się w trzecią wojnę syryjską i Mitrydates II wysłał część swoich wojsk jako wsparcie dla teścia. Laodika otrzymała od męża jako prezent ślubny całą Frygię[2].

Związek pontyjskiego króla z syryjską księżniczką był ogromnym sukcesem dla prowincjonalnego królestwa i było pierwszym z długiej serii ambitnych małżeństw[4]. Dzięki poślubieniu Laodiki Mitrydates II wyniósł swoją dynastię do ścisłego grona hellenistycznych dynastii[4]. Sojusz pomiędzy oboma królestwami przetrwał niemal do końca panowania obu dynastii i był systematycznie utwierdzany kolejnymi małżeństwami[3].

Laodika wywierała przemożny wpływ na męża i podzielała jego dążenia zmierzające do osłabienia znaczenia w ich rejonie państwa Seleucydów; wspierała również swojego brata Seleukosa II w jego walce o tron z ich bratem Antiochem Hieraksem uzurpującym sobie prawo do władzy[4].

Laodika urodziła Mitrydatesowi II troje dzieci[2]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Antiochus II Theos - Livius [online], www.livius.org [dostęp 2017-11-18] [zarchiwizowane z adresu 2009-08-30] (ang.).
  2. a b c "Laodice" - Livius [online], www.livius.org [dostęp 2017-11-18] [zarchiwizowane z adresu 2016-07-22] (ang.).
  3. a b http://web.archive.org/web/20090514084310/http://www.pontos.dk/publications/books/bss-9-files/bss-9-01-gabelko
  4. a b c McGing, The foreign policy of Mithridates VI Eupator, King of Pontus str. 21

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • BC. McGing, The foreign policy of Mithridates VI Eupator, King of Pontus, BRILL, 1986

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]