Liberal National Party of Queensland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Liberal National Party of Queensland
Państwo  Australia
Skrót LNP
Lider Campbell Newman
Data założenia 2008
Deklarowana
ideologia polityczna
konserwatyzm, liberalizm, agraryzm
http://www.lnp.org.au/
Queensland
Godło Queenslandu
Ten artykuł jest częścią serii:
Polityka stanu
Queensland

Liberal National Party of Queensland (Liberalno-Narodowa Partia Queensland, LNP) - australijska partia polityczna działająca wyłącznie w stanie Queensland. Powstała w lipcu 2008 w wyniku połączenia tamtejszych struktur Liberalnej Partii Australii i Narodowej Partii Australii.

Oba ta ugrupowania od lat 40. XX wieku dominują po prawej stronie australijskiej sceny politycznej i tradycyjnie bardzo blisko ze sobą współpracują, zwłaszcza na szczeblu federalnym, gdzie tworzą stałą koalicję, współrządząc ze sobą za każdym razem, gdy tylko uzyskają większość w Izbie Reprezentantów. Również ich program jest bardzo zbliżony, choć narodowcy tradycyjnie cieszą się szczególnie dużym poparciem poza głównymi aglomeracjami, zwłaszcza wśród farmerów, i starają się reprezentować interesy australijskiej prowincji. W sensie organizacyjnym partie pozostają jednak osobnymi ugrupowaniami. Powstanie LNP było drugim przypadkiem, gdy regionalne struktury obu partii postanowiły dokonać pełnej fuzji (wcześniej zdarzyło się to w Terytorium Północnym, wskutek czego powstała Country Liberal Party).

LNP działa wyłącznie na szczeblu polityki lokalnej i stanowej. Po zdecydowanym zwycięstwie w wyborach stanowych w marcu 2012, jest obecnie partią rządzącą w stanie Queensland, a jej lider Campbell Newman pełni funkcję premiera stanu.

Politycy LNP zasiadający w parlamencie federalnym pozostają członkami frakcji Partii Liberalnej lub Partii Narodowej. Startują jednak jako osobny komitet wyborczy, w związku z czym LNP jest klasyfikowana wśród partii posiadających reprezentację w Parlamencie Australii.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]