Lincolnshire Poacher

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Sygnał wywoławczy stacji

Lincolnshire Poacher – nazwa radiostacji numerycznej o dużej mocy. Jej nazwa pochodzi od sygnału wywoławczego – dwóch pierwszych taktów angielskiej piosenki ludowej Lincolnshire Poacher. Stacja była prawdopodobnie własnością brytyjskiego Secret Intelligence Service i nadawała z terenu Cypru[1]. Próba amatorskiego namierzenia kierunku nadawania wskazała na stację Royal Air Force w Akrotiri na Cyprze, gdzie istniało kilka anten nadawczych[2]. Sekwencje cyfr czytane były w języku angielskim przez kobiecy głos. Obecnie istnieje stacja "Cherry Ripe" wykorzystująca jako sygnał wywoławczy ten sam motyw muzyczny, a nadaje z wyspy Guam. Jest ona również łączona z wywiadem brytyjskim[3].

Przeznaczenie[edytuj | edytuj kod]

Przypuszcza się, że audycje radiostacji były skierowane do agentów wywiadu, a możliwe do rozkodowania tylko przy pomocy klucza jednorazowego[4].

Program stacji[edytuj | edytuj kod]

Stacja istniała pod koniec lat osiemdziesiątych i w latach dziewięćdziesiątych XX wieku[4], a nadawanie zakończyła w czerwcu 2008[5]. Nadawała w paśmie fal krótkich o pełnych godzinach od 12 do 22. Wstęp do audycji stanowiło pierwszych 15 nut utworu Lincolnshire Poacher powtórzonych 12 razy, a następnie pięć cyfr kodu identyfikacyjnego powtórzonego sześć razy. Trzon audycji stanowiło dwieście cyfr w sekwencji po pięć. Audycja miała zawsze tę samą długość. Kończyła się melodią Lincolnshire Poacher powtarzaną sześć razy[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Lincolnshire Poacher (ang.). [dostęp 16 maja 2009].
  2. Lincolnshire Poacher (ang.). [dostęp 16 maja 2009].
  3. Cherry Ripe (ang.). [dostęp 16 maja 2009].
  4. 4,0 4,1 E3 inactive (ang.). [dostęp 16 maja 2009].
  5. Re-Tracking the Lincolnshire Poacher (ang.). [dostęp 16 maja 2009].