Lisa Ryder

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lisa Ryder
Data
i miejsce urodzenia
26 października 1970 r.
Kanada Edmonton w prowincji Alberta, Kanada

Lisa Ryder (ur. 26 października 1970 roku w Edmonton w prowincji Alberta) − kanadyjska aktorka, znana przede wszystkim z roli Rebecci "Beki" Valentine w serialu telewizyjnym Andromeda.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ryder urodziła się i wychowywała w kanadyjskim mieście Edmonton. Uczęszczała na University of Toronto, gdzie zaczęła się jej fascynacja sztuką aktorską. Po ukończeniu studiów, w Toronto właśnie założyła grupę teatralną o nazwie Bald Ego Productions.

W telewizji zaczęła grać na początku lat dziewięćdziesiątych. W tym czasie występowała też w wielu sztukach teatralnych, jak Put Me Away, którą napisała sama. W latach 1995-1996 pojawiała się jako detektyw Tracy Vetter w finałowym sezonie telewizyjnego dramatu science-fiction CBS Nocny łowca (Forever Knight). W roku 2000 dostała jedną z czołowych ról w tasiemcu Global TV Andromeda (Gene Roddenberry's Andromeda). Produkcji serialu zaprzestano w 2005 roku, po stu dziesięciu odcinkach; w większości wystąpiła Lisa. Aktorka zagrała też w horrorze Jason X (2001) jako android Kay-Em 14.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]