University of Toronto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Budynek University College

University of Toronto – główny uniwersytet w mieście Toronto, także całej kanadyjskiej prowincji Ontario. Największy uniwersytet w Kanadzie, ma ponad 60 tys. studentów, rozlokowanych na trzech kampusach, głównym w centrum Toronto, i dwóch satelitarnych na przedmieściach Toronto, w Scarborough i Mississauga.

Historia i struktura[edytuj | edytuj kod]

Tablica upamietniająca szkolenie polskich oficerów w 1917

Uniwersytet ma długą i skomplikowaną historię, co jest odzwierciedlone w jego równie skomplikowanej organizacji. Jego zalążkiem był King's College ustanowiony przez dekret królewski w 1827, z początku kontrolowany przez kościół anglikański. Ta religijna kontrola nie była popularna, więc 1 stycznia, 1850 r. przekształcono go w instytucję świecką, i nadano nową nazwę Uniwersytet Toronto. W odpowiedzi Anglikanie utworzyli w 1851 nowy anglikański Trinity College. W latach 1850. dogłębnie zmieniono organizację uniwersytetu, tworząc między innymi University College jako wydział bezpośrednio odpowiedzialny za kształcenie studentów. Przez następne lata szereg innych działających w pobliżu College'ów skonfederowało się z Uniwersytetem Toronto, między innymi: Victoria College (pod patronatem Metodystów), St Michael's College (rzymskokatolicki, prowadzony przez Bazylianów) i Trinity College. Dziś te trzy instytucje są formalnie uznawane za uniwersytety, co znajduje odzwierciedlenie w ich nazwach. W latach późniejszych dodano jeszcze kilka college'ów od początku świeckich (New College, Innis College, Woodsworth College). Wiele tych instytucji, pomimo że są częścią uniwersytetu, zachowały pewien zakres autonomii i do dziś mają prawo wydawać dyplomy w pewnych dziedzinach (głównie teologii). Wiele z nich ma na terenie uniwersytetu odrębną "dzielnicę", z własnymi salami wykładowymi, bibliotekami, akademikami, i budynkami religijnymi (jeżeli dany college nie jest świecki). Każdy student uniwersytetu musi formalnie należeć do jednego z siedmiu tych college'ów. System ten ma pewne podobieństwa do systemu używanego w Oksfordzie i Cambridge, jednak w porównaniu college Uniwersytetu Toronto nie mają aż takiego zakresu autonomii i dla większości studentów pełnią wyłącznie funkcje administracyjne, co najwyżej oferując kursy w kilku wyspecjalizowanych dziedzinach lub kursy pierwszego roku.

Równolegle z tym różnorodnym zbiorem college'ów uniwersytet ma również pełny szereg standardowych, ogólnouczelnianych fakultetów. Jest również skonfederowany z duża ilością odrębnych instytutów i bibliotek.

Graduate House – akademik dla studentów po licencjacie

Pełna lista college'ów i wydziałów[edytuj | edytuj kod]

Skonfederowane uniwersytety[edytuj | edytuj kod]

College[edytuj | edytuj kod]

Profesjonalne Fakultety[edytuj | edytuj kod]

Hart House

College i fakultety tworzące Toronto School of Theology[edytuj | edytuj kod]

Inne wydziały[edytuj | edytuj kod]

Osoby związane z uniwersytetem[edytuj | edytuj kod]

Kampus uniwersytecki[edytuj | edytuj kod]

Knox College

Główny kampus uniwersytetu zajmuje spory obszar samego centrum miasta, udostępniony jest do zwiedzania, dostępni są przewodnicy turystyczni. Sąsiaduje z Yorkville i Annex, budynkiem parlamentu Onatrio, Royal Ontario Museum, Bata Shoe Museum i Chinatown.

Wiele budynków kampusu nawiązuje do stylu Cambridge czy Oksfordu. Pomiędzy Royal Ontario Museum a Royal Conservatory of Music znajduje się piesze przejście w małym parku, zwane Philosophers Walk (przejście filozofów), które prowadzi do interesujących architektonicznie budynków Trinity College i Wycliffe College.

W wielkiej sali Hart House w centrum kampusu często odbywają się koncerty, a obok wzniesiono Soldier's Tower poświęconą poległym na wojnach studentom. Wieżę wybudowano w 1924. Przed nią stoi charakterystyczne małe obserwatorium, a na terenie przyległym nowoczesne rzeźby. Stąd można przedostać się pod wiaduktem do Queen's Park przy parlamencie. University College i Knox College są jednymi z najbardziej interesujących pod względem architektonicznym i często wykorzystywano je w filmach.

Główne wejście na teren uniwersytecki znajduje się od strony College St. – przez King's College Rd, jednak kampus ma charakter otwarty. Parę lat temu zmodyfikowano jedną z ulic przecinających tereny kampusu, St.George St., którą zawężono, po to by nie stanowiła arterii przelotowej, postawiono betonowe klomby roślinne. Przy niej stoi biblioteka uniwersytecka, gdzie studenci mogą skorzystać z internetu.


Link zewnętrzny[edytuj | edytuj kod]