Lista bohaterów anime Death Note

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Lista bohaterów Death Note)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Lista bohaterów występujących w mandze i anime Death Note.

Light Yagami[edytuj | edytuj kod]

Debiut: 1 rozdział „Nuda”, 1 odcinek „Odrodzenie”

Urodziny: 28 lutego 1986 (w anime 28 lutego 1989)

Data śmierci: 28 stycznia 2010 (w anime 28 stycznia 2013)

Znany pod pseudonimami: (Pierwszy) Kira, (Drugi) L

Wiek: 17-18 (przed time-skip), 23 (po time-skip)

Seiyū: Mamoru Miyano

Light Yagami (jap. 夜神 月 Yagami Raito?) znany także jako Kira (jap. キラ?) to główny bohater mangi Death Note. Jest genialnym, ale znudzonym siedemnastolatkiem. Pilny uczeń i prymus. Uczęszcza wieczorami do szkoły uzupełniającej. Pewnego dnia, siedząc na lekcji widzi spadający z nieba notes. Podnosi go i zabiera do domu.Otwiera i widzi zapisane w nim zasady zabijania ludzi przez wpisanie ich nazwisk do notesu. Najważniejszą zasadą Death Note'a – bo taką nosi on nazwę – jest znanie prawdziwego nazwiska ofiary i pamiętanie jej twarzy podczas wpisywania. Okazuje się wkrótce, że notes należy do boga śmierci – Ryūka. Light postanawia sprawdzić działanie Death Note'a. Kiedy okazuje się, że notes naprawdę działa, Light bez skrupułów postanawia zabić w ten sposób wszystkich przestępców, stworzyć cudowny świat sprawiedliwości i stanąć na jego czele, jako bóg nowego świata – Kira (społeczeństwo nadaje mu taki pseudonim, który pochodzi od angielskiego słowa „killer”).

Do walki z nim staje najlepszy detektyw na świecie – tajemniczy L. Light chce za wszelką cenę wygrać z Ryuzakim, poznając prawdziwe nazwisko. Wykorzystuje do tego swój intelekt i dane o śledztwie nad Kirą z komputera ojca. Ojciec „Kiry” – Soichiro Yagami jest szefem grupy dochodzeniowej. Light został poważnie zraniony przez zrozpaczonego Matsudę, który nie pojął, (uznał Yagamiego za idiotę) jak syn mógł nie przejmować się śmiercią własnego ojca.

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Shinigami Ryūk wpisał jego nazwisko do swojego Notatnika Śmierci tak, jak umówił się z nim, że zabije go, kiedy przyjdzie na to czas.

L Lawliet[edytuj | edytuj kod]

Debiut: 2 rozdział „L”, 2 odcinek „Konfrontacja”

Urodziny: 31 października 1979 (w anime 1982)

Data śmierci: 5 listopada 2004 (w anime 2007)

Znany pod pseudonimami: L, Ryuuzaki, Hideki Ryuuga, Eraldo Coil, Deneuve

Wiek: 24 (debiut), 25 (śmierć)

Seiyū: Kappei Yamaguchi

L Cloister Black.png

L Lawliet (jap. エル・ローライト Eru Rōraito?) – jedna z głównych postaci mangi i anime z serii Death Note. L uważany jest za najlepszego detektywa na świecie i głównego wroga seryjnego mordercy, Kiry. Eraldo Coil oraz Deneuve to, według opinii publicznej, dwaj najlepsi detektywi na świecie zaraz po L, lecz tak naprawdę są to fikcyjne postacie, wykreowane i odgrywane przez L. Można przypuszczać, iż Ryuuzaki jest sierotą – wskazuje na to retrospekcja cofająca widza do jego dzieciństwa. Wychowywał się Anglii w Sierocińcu Wammy`s House założonym przez Quillsha Wammy, gdzie najprawdopodobniej Watari odkrył jego zdolności. Quillsh i Watari to jedna i ta sama osoba, pomagająca L pod pseudonimem Watari.

L ma czarne włosy, podkrążone oczy oraz jest szczupły. Jego wygląd jest niedbały – bohater nie przykłada zbytniej wagi do swojego stroju. Nosi jasnoniebieskie jeansy i białą, rozciągniętą bluzkę z długimi rękawami. Zazwyczaj chodzi boso, buty zakłada tylko, gdy musi. Posiada ekscentryczne nawyki, takie jak: siedzenie w dziwny sposób (jak twierdzi: „inaczej jego zdolność dedukcji zostałaby zredukowana o 40%”), ciągłe spożywanie słodyczy i przesadnie słodzonych napojów (ponieważ mózg zużywa więcej kalorii niż jakakolwiek inna część ludzkiego ciała i jest narażony na niedowagę) oraz trzymanie rzeczy w osobliwy sposób.

Bohater posiada niesamowitą zdolność percepcji, co sprawia, że każda kryminalna zagadka jest dla niego niezwykle przejrzysta. W mandze bohater jest przedstawiony jako „super detektyw” i „siła sprawiedliwości”.

Prowadząc sprawę Kiry, dzięki swemu talentowi szybko dochodzi do wniosku, że jest nim Light Yagami. Od momentu, w którym postawił swą tezę, próbował nieustannie znaleźć dowody. Aby dowieść swych teorii zapisuje się na ten sam uniwersytet co Light, używając pseudonimu „Hideki Ryuuga”. Z drugiej strony, grupie dochodzeniowej w sprawie Kiry, przedstawił się jako „Ryuuzaki”.

Nawet, gdy L nie posiada żadnych dowodów na powiązania Lighta z Kirą, nie zmienia swych podejrzeń z nim związanych. Gdy Light zrzeka się posiadania Death Note (co jest równoznaczne z utratą wszelkich wspomnień dotyczących notesu), nie potrafi oczyścić się z zarzutów w oczach L.

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Bohater zostaje uśmiercony przez Shinigami Rem w 25 odcinku.

Misa Amane[edytuj | edytuj kod]

Debiut: 25 rozdział, 2 odcinek

Urodziny: 25 grudnia 1984 (w anime 1987)

Data śmierci: 14 lutego 2011 (tylko w mandze)

Znana pod pseudonimami: Misa-Misa, Drugi Kira.

Seiyū: Aya Hirano

Misa Amane (jap. 弥 海砂 Amane Misa?) jest popularną japońską modelką, aktorką i piosenkarką. Wkrótce okazuje się też, że jest drugim Kirą. Szuka kontaktu z Lightem przez wysyłane do stacji telewizyjnych kasety z wiadomościami. Gdy udaje im się spotkać, zakochuje się w nim i staje mu się bezgranicznie oddana. Przysparza mu mnóstwa problemów, lecz ten nie może się jej pozbyć – Misa jest pod ochroną shinigami o imieniu Rem (レム). Light odkrywa, że może wykorzystywać Misę, ponieważ posiada ona oczy shinigami dzięki którym może zobaczyć imię każdego na kogo spojrzy. Uzyskała je dokonując wymiany z Rem, w zamian za „Oczy Shinigami” oddała połowę pozostałego jej czasu życia. Rem jest już drugim Bogiem Śmierci, któremu zależy na Misie. Pierwszym Shinigami, który oddał życie za Amane był Gelus (ジェラス). Patrzył na nią ze świata shinigami wiedząc, że to jej ostatni dzień życia. Gdy została zaatakowana przez mordercę Gelus nie wytrzymał i wpisał jego imię do notesu. Tym samym zginął, a życie Amane zostało wydłużone o życie Gelus'a. Jedyne co po nim zostało to jego notatnik, który Rem podarowała Misie. Od tamtej pory pomagała jej i ochraniała ją. Poświęca się wpisując prawdziwe imię „L” i Watari'ego, by ochronić Amane, tym samym ginąc. Nieco później Light obejmuje stanowisko L. Misa wprowadza się do jego apartamentu i przez kilka następnych lat żyją jak typowa para. Dziewczyna wielokrotnie pomogła ukochanemu, użyczając mu swoich oczu. Podczas ataku fanatyków Kiry na SPK przygląda się wszystkiemu poprzez transmisję telewizyjną. Jej celem było odnalezienie w tłumie ludzi Near'a i wpisanie jego prawdziwego nazwiska do Death Note'a. Chłopak ucieka jednak, przebrany za policjanta. W ciągu następnych miesięcy Light zdobywa nowych pomocników – Kiyomi Takada i Teru Mikami. Misa, zazdrosna o Kiyomi, spotyka się z nią na kolacji. Uprzedza rywalkę, że Light schwyta Kirę, a wówczas Takada na pewno umrze. Kiyomi stwierdza jedynie, że Amane nie potrafi dorosnąć, a jest przecież od niej starsza. Podczas wypełniania kolejnej misji powierzonej Misie, dziewczyna zrzeka się swojego Death Note'a – tym samym staje się zwykłą kobietą, pozbawioną wspomnień o shinigami. Ostatni raz widzimy ją stojącą na skraju mostu, tuż po śmierci Lighta. Prawdopodobnie Misa Amane skoczyła i popełniła samobójstwo, nie możemy być tego jednak stuprocentowo pewni.

Mihael Keehl[edytuj | edytuj kod]

Debiut: 59 rozdział, 27 odcinek

Urodziny: 13 grudnia 1989 (w anime 1992)

Data śmierci: 26 stycznia 2010 (w anime 2013)

Znany pod pseudonimami: Mello, M

Wiek: 14 (przed time-skip), 19-20 (po time skip, 20 lat = śmierć)

Seiyū: Nozomu Sasaki

Mello (jap. メロ Mero?) sierota wychowana w Wammy's House. Jego prawdziwe nazwisko to Mihael Keehl (jap. ミハエル・ケール Mihaeru Kēru). Dom dziecka w którym się znalazł był przeznaczony dla wybitnie uzdolnionych dzieci, gdzie głównym celem było wychować następcę L. Mello (w przeciwieństwie do L'a czy Near'a) nie zachowuje się dziwnie, jest typowym nastolatkiem, jest jednak „chłodny” i nie zawaha się zabić, lubi za to czekoladę. Na egzaminach ciągle zajmował drugie miejsce (zaraz po Near) z czego zrodził się w nim kompleks niższości i nienawiść do każdego, kto go w jakiejkolwiek dziedzinie przewyższał. Od tamtego czasu gdy o nim wspomina ma jakby tik, jedno oko mu się „przymyka”. Po śmierci L, postanowił odejść z domu dziecka i „żyć swoją drogą”. Po tym, jak autor przyspieszył czas akcji o cztery lata (Mello ma wtedy 19 lat), chłopiec zajmuje wysoką pozycje w jednej z mafii w Los Angeles. Porwał szefa japońskiej policji i Sayu Yagami, co (dzięki szantażowi) sprawiło, iż Light przekazał mu Death Note'a. Po ataku japońskiej grupy szukającej Kiry na mafię, Mello wysadza w powietrze ich siedzibę uciekając z blizną po lewej stronie twarzy. Następnie, razem z Mattem porywają Kiyomi Takadę.

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Mihael Keehl ginie na zawał serca po tym jak Takada napisała jego imię na skrawku papieru z Death Note'a. Na skutek pożaru, jaki spowodowała, jego zwłoki zostały spalone.

Nate River[edytuj | edytuj kod]

Debiut: 59 rozdział, 26 odcinek

Urodziny: 24 sierpnia 1991 (w anime 1994)

Data śmierci: brak danych

Znany pod pseudonimami: Near, N, (Trzeci) L

Wiek: 13 (przed time-skip), 17-18 (po time-skip), 21 (w one-shot'cie na końcu ostatniego tomu)

Seiyū: Noriko Hidaka

Near (jap. ニア Nia?), a właściwie Nate River (jap. ネイト・リバー Neito Ribā?) wychowany został w Wammy's jako potencjalny następca L. Z wyglądu i zachowania jest do niego podobny, jednak zamiast notorycznego spożywania słodyczy preferuje gry i zabawy. Gdy usłyszał o śmierci swojego idola stwierdził, że ten, kto nie potrafi ułożyć wszystkich części układanki jest zwykłym przegranym (użył ich jako przenośni, gdyż w chwili mówienia je układał). Po 4 latach Near jest na czele nowej grupy działającej bez pomocy L (jego śmierć publicznie nigdy nie została wyjawiona, jego role, jak również Watariego odgrywał Light Yagami) SPK (z Ang. Special provision for Kira). Ostatecznie to on „wygrywa” i udowadnia Lightowi jego winę.

Mail Jeevas[edytuj | edytuj kod]

Debiut: 83 rozdział, 32 odcinek

Urodziny: 1 lutego 1990 (w anime 1993)

Data śmierci: 26 stycznia 2010 (w anime 2013)

Znany pod pseudonimami: Matt

Wiek: 19

Seiyū: Tomohiro Nishimura

Matt (jap. マット Matto?) to trzeci najlepszy w „Wammy's House”. Wspólnik Mello, który po ataku na mafie razem z nim prowadził dochodzenie w sprawie Kiry. Lubi gry (w anime gra na Nintendo DS, podczas gdy w mandze na nieznanej konsoli), jest uzależniony od tytoniu. Jego znakiem rozpoznawczym są gogle. W 13 tomie „How to Read” było powiedziane, że nazywa się Mail Jeevas i jest z pochodzenia Amerykaninem wychowywanym w Japonii.

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Ginie rozstrzelony przez ochroniarzy Takady. Dowiedziawszy się o tym fakcie Mello przeprosił go w duchu, co może sugerować więź pomiędzy nimi.

Sachiko Yagami[edytuj | edytuj kod]

Debiut: 1 rozdział, 1 odcinek

Urodziny: 10 października 1962 (w anime 1965)

Data śmierci: brak danych

Wiek: 41-42 (przed time-skip), 47 (po time-skip)

Seiyū: Ai Satō

Sachiko Yagami (jap. 夜神 幸子 Yagami Sachiko?) – matka Lighta Yagami i Sayu Yagami oraz żona Soichiro Yagami. Nie wiedziała o podejrzeniu, że jej syn może być Kirą, o kamerach zainstalowanych w domu ani o prawdziwych powodach śmierci Lighta. Zajmowała się domem i dziećmi, nie wykonując żadnego zawodu. W japońskim anime głos podkładała Ai Satō, w angielskim dubbingu Saffron Henderson, natomiast w filmie wystąpiła Michiko Godai.

Sayu Yagami[edytuj | edytuj kod]

Debiut: 3 rozdział, 2 odcinek

Urodziny: 18 czerwca 1989 (w anime 1992)

Data śmierci: brak danych

Wiek: 14-15 (przed time-skip), 20 (po time skip)

Seiyū: Haruka Kudou

Sayu Yagami (jap. 夜神 粧裕 Yagami Sayu?) – młodsza siostra Lighta. Jest nieświadoma posiadania przez brata Notesu Śmierci. Często prosi brata o pomoc w nauce. W mandze i anime zostaje uprowadzona. W anime głosu do tej postaci użyczyła Haruka Kudō, w dubbingu angielskim Kelly Metzger, w filmie zagrała Hikari Mitsushima.

Ryūk[edytuj | edytuj kod]

Debiut: 1 rozdział, 1 odcinek

Seiyū: Nakamura Shidō

Ranga: 6

Ryūk (jap. リューク Ryuuku?)shinigami w świecie Death Note. Jest bogiem Śmierci. Zapisuje w notesie imiona i nazwiska mających umrzeć, dzięki czemu zyskuje dodatkowe lata życia, które by zmarłym pozostały. Widzi datę śmierci i prawdziwe nazwisko każdego człowieka dzięki oczom Shinigami. Widzą go i słyszą tylko ci śmiertelnicy, którzy dotknęli jego notesu. Ryūk jest znudzony, spędza całe dnie nad portalem do świata śmiertelników, podglądając ludzi. Uwielbia jabłka ze świata ludzi, są dla niego jak narkotyk. W sprawie Kiry stara się być neutralny i tylko obserwuje bieg wydarzeń. Mimo tego, czasem Lightowi udaje się nim manipulować, wykorzystując jego słabość do jabłek.

Teru Mikami[edytuj | edytuj kod]

Debiut: 81 rozdział, 31 odcinek

Urodziny: 7 czerwca 1982 (w anime 1985)

Data śmierci: 7 lutego 2010 (w anime 28 stycznia 2013)

Znany pod pseudonimami: Czwarty Kira, Prawa Ręka Kiry, T, X-Kira

Wiek: 25

Seiyū: Masaya Matsukaze

Teru Mikami (jap. 魅上 照 Mikami Teru?) – jeden z bohaterów Death Note. Jest wybranym przez Light'a na następcę, kiedy on nie mógł wykonać żadnego kolejnego posunięcia. Gdy Light zorientował się, że używanie notesu przez Misę jest niemożliwe, przekazał Misie, by ona wyrzekła się notesu i przesłała do innego zwolennika – padło akurat na Teru Mikami'ego. Na początku można wysnuć tylko to, iż bohater jest zwolennikiem Kiry i prokuratorem. Zahandlował z Ryuuki'em połową swojego życia na oczy Shinigami, dzięki którym mógł on 'efektowniej' używać notatnika. Podczas wpisywania nazwisk do notatnika powtarza w kółko wyeliminować/zabić (jap. 削除 Sakujo?). Gdy fabuła się rozwija, okazuje się, iż z powodu stawania w obronie słabszych, w szkole został kilkakrotnie pobity przez agresorów. Miał tak wysokie poczucie sprawiedliwości, że postanowił zostać prokuratorem, ale przez kilka incydentów z przeszłości i porównywania tego do działań Kiry stał się jego wielkim zwolennikiem, a jego samego nazywa bogiem (jap. Kami?), choć nie jest świadom tego, iż w ten sposób odwraca się przeciw sprawiedliwości.

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

U niego widać pewną różnicę śmierci – w mandze, umiera on w więzieniu, przyczyna nie jest znana (możliwe, że to z powodu oczu Shinigami, które skróciły mu pozostałe życie o połowę), a w anime przebija klatkę piersiową długopisem by odwrócić uwagę Neara, aby Light miał czas uciec. Umarł z powodu wylewu krwi.

Aiber[edytuj | edytuj kod]

Debiut: 40 rozdział

Urodziny: 17 lipca 1969 (w anime 1972)

Data śmierci: 7 kwietnia 2005 (w anime 2008)

Znany pod pseudonimami: A, John Wallace, Eraldo Coil

Wiek: 35 (śmierć)

Seiyū: Takuya Kirimoto

Aiber (jap. アイバー Aibā?) – jego prawdziwe nazwisko to Thierry Morrello (jap. ティエリ・モレロ Tieri Morero?). Jest zbrodniarzem zatrudnionym przez L'a podczas szpiegowania Yotsuba Group. Używa on inicjału „A” podczas komunikacji komputerowych jak L. W mandze po śmierci L'a, Light wpisuje jego prawdziwe nazwisko do notesu. Aiber umiera na raka wątroby w szpitalu w Paryżu.

Shuichi Aizawa[edytuj | edytuj kod]

Debiut: 10 rozdział

Urodziny: 11 maja 1969 (w anime 1972)

Data śmierci: brak danych

Znany pod pseudonimami: Aihara, Ai

Wiek: 34-35 (przed time-skip), 40 (po time-skip), 43 (w one-shot'cie)

Seiyū: Keiji Fujiwara

Shuichi Aizawa (jap. 相沢周市 Aizawa Shuichi?) – jest członkiem grupy dochodzeniowej w sprawie Kiry. Opuszcza grupę dochodzeniową z powodu, iż nie zadowoliła do postawa L'a. Wraca przed śmiercią L'a, przy czym jest jednym z kilku osób, które podejrzewają Light'a o bycie Kirą i pomaga przyczynić się do jego ewentualnej porażki. Zostaje później liderem grupy śledczo-dochodzeniowej.

Anthony Carter[edytuj | edytuj kod]

Debiut: 60 rozdział, 27 odcinek

Urodziny: 6 stycznia 1968 (w anime 1972)

Data śmierci: brak danych

Znany pod pseudonimami: Anthony Lester

Wiek: 42

Seiyū: Masaki Aizawa

Anthony Carter (jap. アンソニーカーター Ansonī Kātā?) – znany również jako Anthony Lester (jap. アンソニー・レスター Ansonī Resutā?), jest dowódcą specjalnego oddziału zbrojnego, a teraz jest drugim liderem SPK. Jest bardzo uczciwym człowiekiem, któremu Near darzy pełnym zaufaniem. Near ufa mu tak bardzo, że prosi go o pomoc w planowaniu.

Beyond Birthday[edytuj | edytuj kod]

Debiut: Nowela „Death Note: Another Note: The Los Angeles BB Murder Case”

Urodziny: brak danych

Data śmierci: 21 stycznia 2004 (w anime 2007)

Znany pod pseudonimami: B, BB, Ryuuzaki

Wiek: brak danych

Seiyū: brak

Beyond Birthday (znany również jako Rue Ryuuzaki) jest drugim dzieckiem, którego opieką zajął się Wammy's House, który szukał następcy L'a. Był seryjnym mordercą w „The Los Angeles BB Murder Case”.

Beyond Birthday nigdy nie pojawił się w anime, mandze, ani filmie, jednakże był na krótko wspominany w anime i mandze. Urodził się z oczami Shinigami, które pozwoliły mu zobaczyć prawdziwe nazwisko oraz czas pozostałego życia innych osób. Używa on tej zdolności, aby wybrać ofiary i je zabić. Nie wiadomo dlaczego urodził on się z oczami Shinigami, choć Mello podejrzewa, iż pojawiły się one zamiast notesu. Podczas dochodzenia w Los Angeles, w sprawach mordów z Naomi Misorą, B opisuje słoiki wypełnione dżemem truskawkowym. Niektórzy fani spekulują, iż jest to podobne do tego, że L je słodycze, a Mello czekoladę, więc Beyond Birthday je dżem. Powiedział tylko, że zjadł cały słoik dżemu raz w „Another Note”, a Naomi Misora nie była tego świadkiem. Raz w noweli wspomniano, iż Beyond Birthday często się śmieje. Mello opisuje to jako „Śmiech Shinigami”.

Hitoshi Demegawa[edytuj | edytuj kod]

Debiut: 22 rodział, 11 odcinek

Urodziny: 4 kwietnia 1966 (w anime 1969)

Data śmierci: 28 listopada 2009 (w anime 2012)

Znany pod pseudonimami: Yuji Demegawa (jedynie w filmie)

Wiek: 37, 43 (śmierć)

Seiyū: Chafūrin

Hitoshi Demegawa – jest dyrektorem Sakura TV. Początkowo pojawia się on, gdy Misa Amane wysyła kasety wideo w celu zwrócenia na siebie uwagi prawdziwego Kiry i zatwierdzenia nagrania taśmy na żywo. Jednak zostaje później zmuszony przez Sochiro, który dostaje się do budynku stacji i zmusza go do oddania taśm grożąc mu zastrzeleniem. Demegawa pojawia się po śmierci L'a jako rzecznik Kiry, lecz nie cieszy się tym zbyt długo, iż zostaje zamordowany przez Teru, który wpisał go do notatnika.

Hideki Ide[edytuj | edytuj kod]

Debiut: 10 rozdział, 4 odcinek

Urodziny: 29 września 1969 (w anime 1972)

Data śmierci: brak danych

Wiek: 35-36 (przed time-skip), 40 (po time-skip), 42 (w one-shot'cie)

Seiyū: Hideo Ishikawa

Hideki Ide (jap. 伊出英基 Ide Hideki?) – odgrywa on niewielką rolę w czasie dochodzenia w sprawie Kiry. Brał udział w zastawieniu pułapki na Higuchi'ego.

Halle Bullook[edytuj | edytuj kod]

Debiut: 60 rozdział, 27 odcinek

Urodziny: 18 lutego 1980 (w anime 1983)

Data śmierci: brak danych

Wiek: 30

Seiyū: Akeno Watanabe

Halle Bullook (jap. ハルブロック Haru Burokku?) – pracuje dla Near'a w SPK, jest jedyną kobietą w tej organizacji. Wstąpiła do SPK, by pomścić jej krewnego, który został zamordowany przez Higuchi'ego. Bardzo się przejęła śmiercią Mello, gdy dotarła do niej informacja o tym, iż został on spalony w ciężarówce.

Touta Matsuda[edytuj | edytuj kod]

Debiut: 2 rozdział, 2 odcinek

Urodziny: 14 grudnia 1978 (w anime 1981)

Data śmierci: brak danych

Znany pod pseudonimami: Taro Matsui, Matsu

Wiek: 25-26 (przed time-skip), 30-31 (po time-skip), 34 (w one-shot'cie)

Seiyū: Ryo Naito

Touta Matsuda (jap. 松田桃太 Matsuda Touta?) – opisano w „How to Read 13”, że nie ma on żadnych umiejętności policyjnych i hamuje proces dochodzeniowy. Ten młody detektyw ma parę atutów, które czynią go zaradnym, a tym bardziej użytecznym. Mimo, iż nie ma on dobrego doświadczenia w NPA, Matsuda okazał się niezwykłym człowiekiem. W wielu przypadkach był on nawet użyteczny, a nawet miał kluczowe znaczenie dla powodzenia w zadaniu ze względu swych umiejętności, dzięki niemu nawet Soichiro oszczędził życia w podczas akcji schwytania Mello. Mimo, iż jest on naiwny jak dziecko, udaje mu się myśleć nawet w niebezpiecznych sytuacjach.

Quillsh Wammy[edytuj | edytuj kod]

Debiut: 2 rozdział, 2 odcinek

Urodziny: 1 maja 1933 (w anime 1936)

Data śmierci: 5 listopada 2004 (w anime 2007)

Znany pod pseudonimami: Watari

Wiek: 70, 71 (śmierć)

Seiyū: Kiyoshi Kobayashi

Quillsh Wammy – znany również jako Watari (jap. ワタリ?), jest pomocnikiem L'a oraz dostawcą informacji dla grupy śledczej ścigającej Kirę. Zanim uformowano zespół, był jedyną osobą, która znała L'a i miała z nim kontakt. Jak L używa litery „W” pisanej w piśmie staroangielskim, gdy kontaktuje się za pomocą komputerów. Jest znanym wynalazcą i założycielem Wammy's House, sierocińca dla dzieci uzdolnionych w Winchester, w Anglii. Watari jest doskonale wyszkolony w szpiegostwie.

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Ginie, gdy Shinigami Rem zapisuje go w notatniku. Kiedy miał jeszcze kilka ostatnich sekund życia, nacisnął przycisk usuwania danych, jak umówił się wcześniej z L'em, miało to najprawdopodobniej zapobiec przechwyceniu informacji przez Kirę.