Lokalizacja archeologiczna Ivinj i kościół św. Marcina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lokalizacja archeologiczna Ivinj i kościół św. Marcina

W pobliżu Pirovaca (Chorwacja) położone są wykopaliska archeologiczne Ivinj, na terenie których znajduje się także zbudowany później kościół św. Marcina[1]. Stanowisko to 20 lipca 2012 roku otrzymało status dobra kultury i, na mocy decyzji Ministerstwa Kultury Republiki Chorwacji, zostało objęte ochroną jako pomnik kultury[2].

Rzymska willa[edytuj | edytuj kod]

Na stanowisku Ivinj znajdują się ruiny rzymskiej willi wiejskiej (villa rustica) datowanej na I w. n.e. Willę tę wybudował nieznany osadnik, który sprowadził się w te okolice po zakończeniu powstania w Panonii. Na początku I wieku postawił on obiekt, pełniący funkcje zarówno mieszkalne, jak i gospodarcze, z którego dzięki późniejszym zmianom wyrosła duża willa wiejska. Willa miała własne podwórze wewnętrzne. Służyła również do produkcji i składowania oleju, znajdowały się w niej także pomieszczenia dla robotników. Z oddzielnej, wspaniałej części willi, w której znajdowały się także termy, korzystał właściciel (Dominus). Dowód na wystawne życie w willi w Ivinju stanowią resztki mozaiki, które można obejrzeć na stanowisku archeologicznym, są one częścią stałej ekspozycji w pałacu Katunarić (Palača Katunarić) w Tisno[3].

Bazylika i chrzcielnica[edytuj | edytuj kod]

W V wieku na terenie willi wzniesiono także bazylikę, a następnie (VI wiek) również chrzcielnicę[3].

Kościół św. Marcina[edytuj | edytuj kod]

W średniowieczu Chorwaci na terenie willi w Ivinju budują kościół św. Marcina, który zachował się do dzisiejszych czasów i corocznie 11 listopada, w dniu św. Marcina, odbywa się w nim msza[3]. Kościół św. Marcina w Ivinju jest pamiątką kultu św. Marcina w Dalmacji w okresie VI-XI wieku[4]. Od XII wieku wokół kościoła byli grzebani zmarli wraz z całą biżuterią noszoną w ciągu życia[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Matthias Koeffler: Dalmatien; Trescher Verlag, Berlin, 2012 p.150.
  2. Nalazište Ivinj i crkvica Sv. Martin u Ivinju – zaštićeni kao spomenik kulture i kulturno dobro. Općina Tisno. [dostęp 2018-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-07-17)]. (chorw.).
  3. a b c d Lokalizacja archeol. Ivinj. Aquarius Online. [dostęp 2017-11-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
  4. Trpimir Vedriš: „Frankish” or „Byzantine” Saint? The origins of the cult of Saint Martin in Dalmatia. (ang.).